Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu, eliminate în primul tur la Australian Open

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au fost învinse, luni, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, scrie Agerpres.

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) a fost întrecută fără drept de apel de suedeza Rebecca Peterson (23 ani, 64 WTA), cu 6-4, 6-1, în doar 61 de minute.

Scandinava a fost superioară la serviciu şi a câştigat trei din cele patru mingi de break create, în timp ce Sorana le-a ratat pe ambele. Românca a avut mai multe mingi direct câştigătoare (16-14), dar a greşit mai mult (erori neforţate 23-13).

Monica Niculescu (31 ani, 899 WTA) a fost învinsă de tânăra jucătoare americană Amanda Anisimova (17 ani, 87 WTA) cu 7-6 (3), 6-4, după o oră şi 38 de minute.

Deşi a comis 5 duble greşeli, Anisimova a făcut mai multe puncte cu serviciul decât Monica, românca fructificând doar 3 din cele 12 şanse mingi de break (faţă de 4/10 Anisimova). Anisimova a dominat, atât la winners, cu 31-11, cât şi la erori neforţate, cu 36-11.

Fiecare româncă va primi un cec de 75.000 de dolari australieni şi câte 10 puncte WTA.

La ediţia de anul trecut a primului turneu de Mare Şlem al anului, Niculescu a pierdut în primul tur, iar Cîrstea în turul secund.

Tot luni va mai juca şi Irina Begu, împotriva germancei Andrea Petkovic.