LIVE TEXT. Superliga 2023/2024 CFR Cluj a deraiat la Ovidiu! Farul Constanța a învins cu 5-1 și urcă pe locul doi în play-off! (GALERIE FOTO)

Stadionul central al Academiei Hagi, de la Ovidiu, găzduiește astăzi, 19 aprilie 2024, meciul Farul Constanța - CFR Cluj, contând pentru etapa a cincea din turneul play-off al Superligii 2023/2024 (ultima rundă din tur).

Partida începe la ora 20.30, opunând două echipe aflate în lupta pentru podium, vizând clasările care să le ofere calificarea în cupele europene. Miza este în special locul doi.

Campioana în exercițiu a României, Farul se află pe locul patru, cu 29 de puncte, pe când CFR Cluj ocupă poziția a doua, cu 31 de puncte.

În etapa precedentă, Farul a învins în deplasare Universitatea Craiova, cu 2-1, pe când CFR Cluj a cedat în propriul fief cu cu 0-1 în disputa cu liderul detașat FCSB, care e la un pas de titlu.

De altfel, având un avans de 13 puncte față de a doua clasată, FCSB poate obține titlul încă din această rundă (cu cinci etape înainte de final), dacă va învinge pe teren propriu Rapid, iar CFR Cluj și Universitatea Craiova nu câștigă meciurile de la Ovidiu, respectiv Sfântu Gheorghe.

Farul nu a reușit să câștige până acum în acest sezon contra lui CFR Cluj, după 1-3 la Cluj-Napoca și 1-1 la Ovidiu, în sezonul regular.

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Gustavo, Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni - Grigoryan, Munteanu, I. Cojocaru.

Rezerve: Mușat, Sîrbu, Grosu, Dănuleasă, Nedelcu, Boli, N. Popescu, Casap, Stoian, Andronache, Rivaldinho

CFR Cluj (antrenor, Francisc Dican) Sava - Manea, Kresic, Boben, Camora - Muhar, K. Keita, Avounou - Deac, Bîrligea, Otele.
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Mogoș, A. Radu, Aussi, R. Filip, Tachtsidis, Fica, El Kaddouri, Serebe, Michael

Program etapa 5 play-off / play-out

Vineri, 19 aprilie
Ora 17.30: FC Hermannstadt – FC Botoșani (play-out)
Ora 20.30: Farul Constanța – CFR Cluj (play-off)

Sâmbătă, 20 aprilie
Ora 15.00: Poli Iași – FC Voluntari (play-out)
Ora 17.30: FCU 1948 Craiova – Dinamo (play-out)
Ora 20.30: FCSB – Rapid (play-off)

Duminică, 21 aprilie
Ora 16.00: Oțelul Galați – Universitatea Cluj (play-out)
Ora 19.00: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Universitatea Craiova (play-off)

Luni, 22 aprilie
Ora 19.00: Petrolul Ploiești – UTA (play-out).

UPDATE:

Lovitura simbolică de start a fost dată de Ion Moldovan, fost jucător la Farul în anii 70 - 80, susținând 120 de meciuri în tricoul alb-albastru.

Meciul a început!

UPDATE:

​Farul a avut trei situații bune, soldate cu lovituri de colț, încă din primele două minute, ratând Ionuț Cojocaru și Grigoryan.

UPDATE:

În minutul 9, bară Farul! Ganea nimerește transversala din careu, după o pasă excelentă a lui Vînă.

UPDATE:

Prima ocazie pentru CFR în acest meci, în minutul 20, Avounou trage peste poartă. Un minut mai târziu, oaspeții s-au aflat foarte aproape de gol, prin Muhar. Imediat, Farul a deschis scorul, prin Louis Munteanu, cu un șut imparabil la colțul lung! Farul - CFR Cluj 1-0, din minutul 22!

UPDATE:

În minutul 33, pericol în defensiva echipei oaspete, dar Grigoryan nu-l poate învinge pe portar. În minutul 35, un șut bombă al lui Louis Munteanu nu-și atinge ținta.

UPDATE:

În minutul 36, o nouă ocazie importantă a CFR: Bârligea scapă singur, dar trage peste poartă! Muhar șutează și el apoi, dar Buzbuchi reține.

UPDATE:

În minutul 41, Farul se desprinde pe tabelă, grație lui Ionuț Cojocaru, autor al unui șut foarte frumos de la marginea careului! Farul - CFR 2-0!

UPDATE:

În minutul 45, CFR Cluj efectuează deja o schimbare, Michael în locul lui Bârligea, accidentat.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, Farul conduce cu 2-0, prin golurile tinerilor Louis Munteanu și Ionuț Cojocaru.

UPDATE:

A început repriza a doua. La pauză, CFR Cluj a făcut două modificări, Mogoș în locul lui Manea și Tachtsidis în locul lui Muhar. Farul începe partea secundă la fel de vijelios ca în prima parte, iar în minutul 46 Louis Munteanu are o mare șansă de a face 3-0!

UPDATE:

În minutul 51, Otele trage la poarta Farului dar mingea se duce alături. Același jucător nu nimerește ținta, din careu, nici în minutul 53! CFR se arată periculoasă în această perioadă.

UPDATE:

În minutul 59, CFR are o nouă ocazie mare, Buzbuchi intervenind salutar în fața aceluiași Otele. În minutul 61, face și Farul prima schimbare, Sîrbu în locul lui Mihai Popescu.

UPDATE:

Farul a trecut peste perioada dificilă, iar în minutul 67, a marcat din nou, prin căpitanul Grameni! Și un nou gol deosebit, șut din afara careului, cu stângul, deviat, care îl învinge pentru a treia oară pe Sava! Farul - CFR 3-0!

UPDATE:

De la CFR Cluj nici Keyta nu reușește să înscrie, în minutul 71, șutând peste poartă. La Farul, noi schimbări, în minutul 72, ies Queiros și Vînă, intră Nedelcu și Dănuleasă.

UPDATE:

În minutul 76, oaspeții reduc din diferență, în urma golului lui Otele, cu un șut din careu. Însă, în minutul 77, Farul dă replica imediat, prin golul lui Cojocaru! Farul - CFR 4-1! Cojocaru, care s-a accidentat la faza golului, și Louis Munteanu, sunt înlocuiți, intrând pe teren Andronache și Rivaldinho.

UPDATE:

În minutul 82, la CFR Cluj intră Fică în locul lui Avounou. Iar în minutul 83, scorul capără proporți, e 5-1 pentru Farul, după golul lui Ganea, tot cu șut din afara careului, deviat!

UPDATE:

În minutul 87, Otele îi lasă locul locul în teren la CFR Cluj lui Radu.

UPDATE:

Partida s-a încheiat, Farul a făcut spectacol și s-a impus la scor, cu 5-1, ca o adevărată campioană! În urma acestei victorii, echipa de pe litoral urcă pe locul doi în clasamentul intermediar.

Duelul ultimelor două campioane, Farul și CFR a fost câștigat categoric de formația noastră, care s-a impus cu 5-1 după o partidă în care a dominat din primul și până în ultimul minut. Louis Munteanu în min.22 si Cojocaru au închis tabela la pauză, 2-0, după două executii de excepție, însă eurogolurile la poarta lui Sava au continuat și în partea secundă. Grameni în min.67, același Cojocaru în min.78 și apoi Ganea în min.83 au dus scorul la un neașteptat dar pe deplin meritat 5-1 penrru "marinari". O victorie în urma unui joc formidabil al fariștilor, în urma căreia Farul a urcat pe locul secund în clasament și ia o opțiune serioasă în privința clasării la final pe un loc de Europa, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Farul - CFR Cluj 5-1 (2-0)

Au marcat: Munteanu 22, Cojocaru 42 și 78, Grameni 67, Ganea 83 / Otele 76

Cartonașe galbene: Larie 62, Grigoryan 64 / Otele 47, Boben 82

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - M.Popescu (61 Sîrbu), Larie, Gustavo, Cr. Ganea - Vînă (73 Nedelcu), Queiros (73 Dănuleasa), Grameni - Grigoryan, L.Munteanu (79 Rivaldinho), Cojocaru (79 Andronache). Rezerve: Mușat - N. Popescu, Grosu, Boli, Casap, Stoian.

CFR Cluj (antrenor, Francisc Dican): R.Sava - Manea (46 Mogoș), Boben, Kresic, Camora - Muhar (46 Tachtsidis), Keita, Avounou - Deac, Bîrligea (45 Michael), Otele. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Radu, Aussi, R. Filip, Fica, Kaddouri, Serebe.

Clasament play-off: 1. FCSB - 44p, 2. Farul - 32p, 3. Universitatea Craiova - 31p, 4. CFR Cluj - 31p, 5. Rapid - 28p, 6. Sepsi OSK - 27p.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Revelația Ionuț Cojocaru - „Peste cinci ani, mi-aș dori să fiu la AC Milan și să joc cu România la un turneu final“ (GALERIE FOTO)