Masuri drastice la CVM Tomis

# Dupa ce a pierdut sperantele de calificare in sferturile de finala ale Top Teams Cup, voleibalistii de la CVM Tomis vor fi sanctionati de catre presedintele clubului * Acesta considera ca jucatorii nu pot fi doar platiti fara sa obtina rezultate * De aceeasi parere este si noul antrenor Gyula Bartha, care le-a cerut jucatorilor sa se gandeasca bine si sa ii explice prestatia timorata din meciul cu Benfica Lisabona * Pavel, Parpala, Oancea si Began au constatat ca au fost jefuiti de anumite sume de bani, dupa jocul de miercuri seara

Presedintele clubului VCM Tomis Constanta a declarat ca va reduce salariile jucatorilor, dupa ce formatia constanteana a pierdut, miercuri seara, in deplasare, cu scorul de 0-3 (25-19, 25-18, 25-20), meciul cu Benfica Lisabona, in penultima etapa a grupei C din Top Teams Cup. "Dupa cum am jucat, nu meritam sa mergem mai departe. Speram sa facem mult mai mult. Antrenorul Bartha poate face fata cerintelor voleiului de mare performanta, dar nu acelasi lucru il pot spune despre o parte dintre jucatori. Se vor lua masuri. Va fi vorba de o taiere a salariilor. Sunt dezamagit de rezultat si de prestatia echipei. Nu se poate doar sa primesti salariu si sa nu joci", a declarat presedintele. Voleibalistii constanteni au condus doar in setul trei, cu 1-0, 4-1, 8-6, dar in rest, gazdele s-au aflat in permanenta in avantaj. "Dupa meci le-am transmis jucatorilor sa se gandeasca bine si sa-mi explice de ce au jucat dezorientati, timorati si fara determinare. In primul set, au oferit gratuit 13 puncte adversarului. Dupa acest esec mai avem doar sanse teoretice de calificare in turul urmator", a declarat antrenorul Gyula Bartha. Dupa acest joc patru dintre jucatorii de la VCM Tomis au constatat ca li s-au furat bani. Este vorba de Pavel, Parpala si Oancea, care au ramas fiecare fara 50 de euro si Began fara 20 de euro. Tot miercuri seara s-a disputat cealalta partida a grupei C, in care echipa maghiara Vegyesz a invins Vojvodina Novi Sad, cu scorul de 3-2. In ultima etapa a grupei, pe 21 decembrie vor avea loc meciurile VCM Constanta - Vegyesz si Vojvodina Novi Sad - Benfica Lisabona.