Minifotbal Constanța CS CFR TTS Arsenal Inel II a câștigat pentru a treia oară Cupa de Vară (GALERIE FOTO)

Finala Cupei de Vară 2023 la minifotbal a adus față în față, pe terenul mare al Bazei Sportive Atletic Club din Constanța, CS CFR TTS Arsenal Inel II, campioana Constanței la minifotbal în ultimele patru sezoane, și ACS Sporting Constanța, câștigătoarea ediției de anul trecut a Cupei de Vară.

Victorioasă, cu scorul de 10-3, a fost CS CFR TTS Arsenal Inel II, care a obținut pentru a treia oară trofeul, așa cum s-a mai întâmplat în 2014 și în 2019.

Pentru învingători au marcat Edis Abibula (5), Mihai Zugravu (3), Ștefan Soldat și Daniel Ștefăniță.

A fost o finală în care campionii Constanței la minifotbal au evoluat aproape perfect, sărbătorind un succes absolut meritat după cele 40 de minute de joc. După un început bun, scor 2-0, câteva erori în defensivă au permis adversarilor să echilibreze duelul, 2-1, 3-1 și 3-3, dar finalul primei reprize ne-a aparținut și la pauză am avut un avantaj de trei goluri, 6-3, grație evoluției excelente a „Terminatorului” Edis Abibula. În repriza a doua CS CFR TTS Arsenal Inel II s-a apărat exact și a mai marcat de patru ori, astfel că rezultatul final a fost 10-3, se arată pe pagina de Faceboook „Arsenal Inel II“.

Lotul CS CFR TTS Arsenal Inel II pentru Cupa de Vară 2023: Adrian Lungu, Bogdan Oarză și Tunceai Asim - portari; Ştefan Soldat (cpt.), Bogdan Evdochim, Adrian Benciu, Marius Jalbă, Alexandru Ghiță, Cezar Beşleagă, Edis Abibula, Alexandru Vieru, Mihai Zugravu, Tănase Halep, Cristian Crecan, Claudiu Della, Bogdan Vișan, Daniel Ștefăniță și Ionuț Florea.

Staff-ul campionilor este alcătuit din Constantin Caracostea, Marius Păuna, Răzvan Sărăcin, Tunceai Asim și Ionuț Caracostea.

În ediția din 2022 a Cupei de Vară, campioana Constanței nu a participat.

Sursa foto: Facebook (Arsenal Inel II)