Naomi Osaka a câștigat al cincilea ei titlu WTA la Beijing

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, cap de serie 4, a triumfat duminică în turneul WTA de la Beijing (China), dotat cu premii de 8.285.274 dolari, după ce a învins-o în finală pe australianca Ashleigh Barty, nr 1. mondial, cu 3-6, 6-3, 6-2, informează agerpres.ro.

Osaka a egalat situaţia la meciurile directe cu Barty (2-2) şi a câştigat al cincilea ei titlu WTA din carieră şi primul la Beijing.

Ea s-a mai impus în acest an la Australian Open şi Osaka.

Finala probei de dublu feminin a fost câştigată de perechea americană Bethanie Mattek-Sands/Sofia Kenin care a învins cuplul Jelena Ostapenko (Letonia)/Daiana Iastremska (Ucraina),cu 6-3, 6-7 (5), 10-7.

Sursa foto: Facebook

Halep se menţine pe locul 8 în clasamentul mondial WTA

17 Jun 2019 706

Simona Halep, în continuare numărul trei în clasamentul WTA. Ce jucătoare din România mai sunt în top 100

27 May 2019 462

Tenis Mihaela Buzărnescu s-a oprit în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma. A fost învinsă de Naomi Osaka

16 May 2019 560

Simona Halep a urcat pe locul 2 în clasamentul WTA. România are doar trei jucătoare în top 100

13 May 2019 531

UPDATE. Simona Halep s-a calificat pentru a patra oară în carieră în finala turneului de la Madrid

10 May 2019 901

Simona Halep joacă astăzi în semifinalele turneului de la Madrid

10 May 2019 622

Șansă mare pentru Simona Halep de a reveni pe locul 1 în clasamentul WTA. În ce condiții poate redeveni lider mondial

09 May 2019 539

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele turneului WTA de la Madrid. Pe cine va înfrunta sportiva din Constanța

09 May 2019 494

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Madrid. Campioana va reveni pe locul doi în lume

09 May 2019 534

Simona Halep întrecută de Petra Kvitova în clasamentul WTA. Ce loc va ocupa de luni

26 Apr 2019 678

Simona Halep, în continuare numărul doi în clasamentul WTA. Ce jucătoare din România mai sunt în top 100

15 Apr 2019 447

UPDATE Simona Halep, încă un pas spre locul 1 WTA. A învins-o pe Venus Williams la Miami

26 Mar 2019 979

În urma turneului de la Miami, Simona Halep poate reveni pe locul întâi mondial

24 Mar 2019 675

Simona Halep a coborât în clasamentul WTA. Pe ce loc se clasează sportiva din Constanța

18 Mar 2019 607

Simona Halep, în Topul Forbes 2019. Ce sumă a câștigat fostul lider WTA după Australian Open, Doha și Dubai