România a învins Kosovo și se menține în cursa pentru calificarea la Euro 2024. Partida, întreruptă aproape o oră, din pricina fanilor

Echipa națională de fotbal a României se menține în cursa pentru accederea la Campionatul European din 2024, ocupând locul doi, calificant, în grupa preliminară I, și după etapa a șasea, în care a învins Kosovo pe teren propriu, scor 2-0.

Au marcat Stanciu (83) și Mihăilă (90+3), după ce Stanciu ratase un penalty, în minutul 61.

Kosovo a jucat din minutul 42 în zece oameni, după ce atacantul Vedat Muriqi a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, fiind eliminat.

Meciul a fost marcat și de incidente, după ce, în prima repriză, un grup ultras român a afisat un banner pe care scria „Kosovo e Serbiaׅ“, mesaj pe care l-au și scandat. Jucătorii oaspeți au vrut să iasă de pe teren, iar arbitrul a oprit meciul și a trimis jucătorii la vestiare, partida reluându-se după aproape o oră (de la ora 22.06 la ora 22.55).

Au jucat:

România (selecționer, Edward Iordănescu): 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă (18. R. Marin, 63), 11. Bancu – 8. Cicâldău (19. Olaru, 77), 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi (21. Moruțan, 72), 9. Pușcaș (7 Alibec, 46), 20. Coman (13. Mihăilă, 71).

Kosovo (selecționer, Primoz Gliha): 12. Muric – 15. Vojvoda (4. Beka, 81), 13. A. Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 17. Paqarada – 10. Zhegrova (20. Dresevic, 63), 14. V. Berisha (8. Muslija, 54), 19. Loshaj, 23. B. Berisha (11. Al. Rrahmani, 81) – 7. Rashica (2. Hadergjonaj, 54), 18. Muriqi.

În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat rezultatele: Elveția – Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3 – penalty) și Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3).

Clasament: 1. Elveția – 14p, 2. România – 12p, 3. Israel – 11p, 4. Belarus – 4p, 5. Kosovo – 4p, 6. Andorra – 2p.

În etapa următoare, programată pe 12 octombrie, se joacă, de la ora 21.45, meciurile: Israel – Elveția, Andorra – Kosovo și Belarus – România.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)