România, egal miraculos cu Elveția! Tricoloriii au revenit de la 0-2, în ultimele minute, prin dubla lui Valentin Mihăilă!

Echipa națională de fotbal a României a disputat în această seară meciul din etapa a treia din grupa I a preliminariilor Campionatului European dn 2024, întâlnind în deplasare Elveția.

S-au întâlnit primele două clasate înaintea partidei, Elveția (locul 1, cu punctaj maxim) și România (locul 2, la două puncte în spate), iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce gazdele au avut 2-0 până pe final! Au marcat  Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2, la ambele goluri ale tricolorilor pasând decisiv Moruțan.

Meciul a fost interzis cardiacilor în minutele de prelungire, în minutul 90+8 Elveția având șansa de a face 3-2, după o minge trimisă în bară!

Dintre cei patru jucători de la campioana României, Farul Constanța, convocați pentru dubla cu Kosovo și Elveția, a jucat acum unul, atacantul Denis Alibec, cel care a fost titular și a fost schimbat în minutul 72. Mijlocașul Tudor Băluță și portarul Marian Aioani au rămas pe banca de rezerve, iar atacantul Louis Munteanu nu a fost oprit în lot.

România (selecționer, Edward Iordănescu) a jucat cu: 12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu (18. Olaru 72) – 11. Hagi (13. Mihăilă 58), 22. Screciu (8. Cicâldău 84), 10. Stanciu-cpt., 19. Coman (21. Moruțan 58) – 7. Alibec (9. Pușcaș 72).

În minutul 82, arbitrul a acordat inițial penalty pentru Elveția, dar, la intervenția VAR, a revenit și a anulat lovitura de pedeapsă.

În celelalte două meciuri din grupă din această seară, Belarus – Kosovo 2-1 și Israel – Andorra 2-1.

Clasament: 1. Elveția – 10p, 2. România – 8p, 3. Israel – 7p, 4. Belarus – 3p, 5. Kosovo – 3p, 6. Andorra – 1p.

Primele două clasate se califică direct la turneul final.

În următoarele două etape din grupă se joacă partidele:
  • 9 septembrie: Andorra – Belarus (19.00), România – Israel, Kosovo – Elveția (21.45)
  • 12 septembrie: România – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21.45)

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)