Simona Halep, calificare la pas în optimile turneului de la Roma

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, a avansat fără probleme în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a trecut, ieri, cu 6-3, 6-0, de americanca Alison Riske.

A doua jucătoare a lumii şi cap de serie numărul doi în capitala Italiei, Halep nu a stat pe teren decât o oră şi un minut în disputa cu jucătoarea clasată pe locul 45 în ierarhia mondială. Meciul din turul doi a fost primul al Simonei la Roma, iar pentru acest succes, cu care şi-a egalat performanţa de anul trecut, vicelidera mondială va primi 22.800 de euro şi 150 de puncte WTA.

În optimi, Simona o va înfrunta pe americanca Venus Williams, sora liderului mondial Serena Williams. Aflată pe locul 16 WTA, Venus a trecut în turul precedent, după un meci care a durat o oră şi 16 minute, de ucraineanca Elina Svitolina (19 WTA), scorul fiind 6-4, 6-3. Până acum, Halep şi Venus s-au întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar sportiva din SUA a câştigat de fiecare dată: în 2012 - la Madrid (scor 6-1, 4-6, 7-6); tot în 2012 - la Roma (6-3, 6-4) şi în 2013 - la Tokyo (4-6, 7-5, 6-3).

Turneul de la Roma se desfăşoară pe zgură şi este dotat cu premii totale de 2.428.490 de dolari. Pe lângă proba de simplu, Halep evoluează la Roma şi la dublu feminin, unde face pereche cu italianca Francesca Schiavone, iar cele două au trecut cu bine de primul meci.

Sursa foto: tennisflash.net