Simona Halep s-a calificat în sferturi la Birmingham după doar 51 de minute

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, s-a calificat fără probleme, ieri, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Birmingham, după ce a trecut în optimi de Klara Koukalova, din Cehia. Aflată pe locul trei în clasamentul mondial şi cap de serie numărul unu, Halep s-a impus cu 6-1, 6-3 în disputa cu sportiva de pe locul 92 WTA, care venea din calificări. Meciul a durat numai 51 de minute. Pentru calificarea în sferturi, Simona va primi 16.725 de dolari şi 100 de puncte WTA. Halep va juca în sferturi astăzi, iar adversara din sferturi este franţuzoaica Kristina Mladenovic, pe care constănţeanca o va întâlni în jurul orei 15.00, în direct la Digi Sport 2.

Tot ieri, Simona Halep s-a calificat în sferturi şi la dublu feminin, unde face pereche cu Heather Watson, din Marea Britanie. Cele două tenismene, beneficiare ale unui wild-card, au trecut în optimi, scor 1-6, 6-3, 10-7, de perechea formată din Anabel Medina Garrigues şi Arantxa Parra Santoja, sportive din Spania. Meciul a durat o oră şi opt minute, iar pentru această victorie Halep şi Watson vor primi 5.785 de dolari şi 100 de puncte în clasamentul de dublu. În sferturi, cele două se vor duela, astăzi, de la ora 18.30 (ora României), cu Yung-Jan Chan (Taiwan) şi Jie Zheng (China), care au eliminat cu 6-4, 6-2 cuplul cap de serie numărul unu, Casey Dellacqua (Australia) - Sania Mirza (India).