Simona Halep se duelează cu Sloane Stephens în sferturi, la Miami

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, continuă parcursul desăvârşit la turneul de categorie Premier Mandatory de la Miami, unde s-a calificat în sferturi, fază a întrecerii în care o va întâlni, astăzi, pe Sloane Stephens, din SUA. În optimi, Halep, aflată pe locul trei în lume şi cap de serie numărul trei la Miami, a dispus de italianca Flavia Pennetta (poziţia a 28-a WTA şi a 15-a favorită), scorul fiind 6-3, 7-5. A fost a 13-a victorie consecutivă a Simonei, meciul durând o oră şi 31 de minute. „Am avut meci greu, Pennetta e foarte puternică. Mă bucur că am trecut cu bine peste momentul dificil din setul doi, în care am fost condusă cu 5-2“, a declarat Simona Halep, care se aşteaptă la o partidă dificilă şi contra americancei Sloane Stephens (45 WTA). „Meciul este deschis. Am mare încredere în mine, evoluez mult mai agresiv şi îmi voi juca şansa“, a spus Halep. În optimi, Stephens a eliminat-o cu 6-4, 7-6 pe Belinda Bencic (Elveţia), numărul 34 WTA.