UPDATE Surpriză uriașă la Campionatul Mondial din Qatar. Argentina lui Messi, învinsă de Arabia Saudită! (GALERIE FOTO)

Imaginile au fost preluate de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

Surpriză de proporții, astăzi, la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

La debutul în competiție, Argentina, una dintre favoritele la titlul suprem, a pierdut în fața Arabiei Saudite, în primul meci al zilei, jucat în grupa C!

Arabia Saudită s-a impus cu 2-1, după ce Argentina (locul 3 în topul FIFA și care avea o serie de 36 de meciuri la rând fără înfrângere) a condus cu 1-0, în urma golului superstarului Lionel Messi, în minutul 10, din penalty.

Aflați doar pe locul 51 în clasamentul mondial, saudiții au revenit apoi pe tabelă, marcând în repriza a doua în decurs de cinci minute, 48 (Saleh Alshehri) și 53 (Salem Aldawsari).

Argentina (selecționer: Lionel Scaloni) a jucat cu: E. Martinez - Molina, Romero (59 Lisandro Martinez), Otamendi, Tagliafico (71 Acuna) - De Paul, Paredes (59 Fernandez) - Di Maria, Messi, Papu Gomez (59 Alvarez) - Lautaro Martinez.

Marți, 22 noiembrie, la Campionatul Mondial se mai joacă meciurile:

ora 15:00: Danemarca - Tunisia, TVR 1, stadion Education City (grupa D)
ora 18:00: Mexic - Polonia, TVR 1, stadion 974 (grupa C)

ora 21:00: Franța - Australia, TVR 1, stadion Al Janoub (grupa D).

UPDATE:

În alte două meciuri jucate astăzi:

Grupa D – Tunisia – Danemarca 0-0

Grupa C - Mexic – Polonia 0-0 (căpitanul Poloniei, Robert Lewandovski, a ratat un penalty în minutul 58).

Clasament grupa C: 1. Arabia Saudită – 3p (2-1), 2. Polonia – 1p (0-0), 3. Mexic – 1p (0-0), 4. Argentina – 0p (1-2).

UPDATE:

Ultimul meci al zilei a fost în grupa D: Franța (campioana mondială en-titre) – Australia 4-1, după ce Australia a deschis scorul în startul partidei.

Au marcat Rabiot 27, Giroud 32, 71, Mbappe 67 / Goodwin 9.

Atacantul Olivier Girous a ajuns la 51 de goluri marcate la Națională, egalându-l pe Thierry Henry, golgeterul „cocoșilor“.

Clasament grupa D: 1. Franța – 3p (4-1), 2. Tunisia – 1p (0-0), 3. Danemarca – 1p (0-0), 4. Australia – 0p (1-4).