Tenis (WTA)/Olaru a urcat trei pozitii in clasamentul mondial

olaru1.jpgRaluca Olaru a avansat 3 poziţii în clasamentul WTA, pănă pe locul 69, în timp ce Sorana Cărstea a rămas pe locul 45, după ce a participat la cupa Hopman şi nu a punctat în circuitul official. Conform clasamentului publicat luni de site-ul oficial al forului internaţional, cea de-a treia romăncă din clasament este Alexandra Dulgheru, care a coborănd un loc în ierarhie, pănă pe 53.

În clasamentul de dublu, cel mai bine clasată este Monica Niculescu, care a rămas pe locul 30, la fel ca săptămăna precedentă, în timp ce Sorana Cărstea a urcat două poziţii, pănă pe 48.

Altfel, Alexandra Dulgheru şi Sorana Cărstea, au fost eliminate încă din manşa inaugurală a turneului de la Hobart de către Alize Cornet (Franţa) şi, respectiv, Shuai Peng (China).La dublu, este prezentă în competiţie Edina Gallovits, care face pereche cu Marie-Eve Pelletier (Canada) ea urmănd să joace la noapte pentru un loc în turul secund.