Echipa națională de handbal masculin a Germaniei a câștigat al treilea titlul european

Echipa națională de handbal masculin a Germaniei a câștigat al treilea titlul european după ce s-a impus în fața Spaniei, cu scorul de 24-17. Nemții au și un al doilea motiv de a sărbători, acela că de asemenea, campioana europeană a obținut calificarea la JO de la Rio și la CM 2017 din Franța, iar ibericii au prins doar locul la mondial, notează gsp.ro.

Germania a început în forță, iar Cadenas Manuel, antrenorul Spaniei, a cerut time-out la 4-1 la pentru nemți. Indicațiile lui nu au avut efect. Ibericii au greșit mult și portarul Wolf a fost imbatabil. „Panzerele” aveau deja un avans de 5 goluri în minutul 15.

Portarul Spaniei a ieșit și el la rampa, astfel paradele lui i-au ajutat pe spanioli să se apropie la 3 goluri, însă în cele din urmă nemții au terminat prima repriză cu un avans 4 goluri.

În a doua parte a jocului, Germania a declanșat asaltul asupra lui Sterbik. Apărarea nemților a fost fără greșeală. Echipa islandezului Dagur Sigursson le-a blocat bine culoarele ibericilor, forțând Spania să ducă atacurile până la limita pasivului.

Germania a reușit să ia un avans de 8 goluri în minutul 53 și soarta meciului era scrisă. Handbaliștii nemți au jucat cu aceeași determinare ca a naționalei de fotbal, în semifinala CM2014 cu Brazilia, scor 7-1. Nemții chiar jubilau cu un minut înainte de sunetul sirenei. Aveau și de ce! Au reușit să câștige titlul european în fața Spaniei, scor 24-17.

Sursa foto: gsp.ro