Final de cantonament pentru FC Viitorul

FC Viitorul Constanţa şi-a încheiat primul stagiu de pregătire al acestei veri. La finalul cantonamentului de la Săcele formaţia pregătită de Cătălin Anghel a susţinut, pe stadionul Precizia, un triunghiular alături de Unirea Tărlungeni şi Astra II Giurgiu. S-au jucat meciuri de câte 60 de minute (2 reprize a câte 30 minute).

În prima partidă s-au întâlnit FC Viitorul şi Unirea Tărlungeni, victoria revenind formaţiei braşovene cu 2-0 (goluri în minutele 50 şi 54). Au evoluat pentru FC Viitorul: Bolboaşă - Călin, Nazîru, Aldea (Chirilă), Asan (Mitache) - Cureteu, Muscă, Iancu - Nicola, Pantelie, Călinţaru. A urmat confruntarea dintre FC Viitorul şi Astra II Giurgiu, meci încheiat cu succesul constănţean, scor 2-0. Ambele reuşite au fost semnate de Vasilică Cristocea. Acesta a deschis scorul în min. 40 fructificând pasa lui Lazăr, iar mai apoi a stabilit rezultatul final, încă din min. 48, transformând un penalty obţinut de V. Rusu. Au jucat pentru FC Viitorul: Costea (Buzbuchi) - Ninu, Larie, Păcuraru, Turcu - Lazăr, Onicaş, Cristocea - Albu, V. Rusu, Chiţu. În ultima partidă, Unirea Tărlungeni şi Astra II Giurgiu au terminat la egalitate, scor 1-1. Clasament final: 1. Unirea Tărlungeni, 4 puncte; 2. FC Viitorul, 3 puncte; 3. Astra II Giurgiu, 1 punct.

Marţi dimineaţă FC Viitorul va pleca în Olanda, la Hoenderloo, pentru al doilea stagiu centralizat al verii.