Sportivii români au cucerit încă nouă medalii la haltere

Sportivii români au cucerit, ieri, nouă medalii (patru de aur și cinci de argint) la Campionatele Europene de haltere Under-15 și Under-17, care au loc în Polonia, la Nowy Tomysl, anunță Agerpres.

La cat. 58 de kg feminin, în concursul Under-15, Marinela Moroșan a câștigat trei medalii de argint, la smuls (74 kg), aruncat (85 kg) și total (159 kg).

În competiția Under-17, la cat. 69 kg masculin, Paul Dumitrașcu a obținut aurul la stilul aruncat, cu 161 kg, devansându-l pe polonezul Piotr Kudlaszyk (tot 161 kg), care a fost mai greu la cântar (68,60 kg față de 68,14 kg). Dumitrașcu a terminat pe locul 6 la smuls, cu 120 kg (a ratat celelalte două tentative, la 125 kg și 126 kg), iar la total s-a clasat pe 5, cu 281 kg, tot atât cât a avut și polonezul Szymon Jurecki (locul patru), care a fost mai ușor la cântar (67,70 kg), scrie Agerpres.

În limitele cat. 57 kg feminin (U-17), Andreea Penciu a cucerit aurul la stilul smuls, cu 76 kg, iar Nicoleta Constantin s-a clasat pe 4, cu 70 kg. La aruncat, aurul a fost adjudecat de Constantin, cu 92 kg, iar argintul a revenit Andreei Penciu, cu 91 kg. În ierarhia de la total, Penciu a fost prima, cu 167 kg, urmată de Constantin, 162 kg, care a fost mai ușoară la cântar față de ocupanta locului trei, ucraineanca Maria Gangur (tot 162 kg), cu 51,76 kg față de 52,50 kg.

Bilanțul delegației României a ajuns acum la 27 de medalii, dintre care 14 de aur, 9 de argint și 4 de bronz, mai precizează sursa citată.