Surprizele se țin lanț la turneul WTA de la Madrid

Serena Williams, liderul clasamentului WTA, a fost eliminată, astăzi, în semifinalele turneului de la Madrid, de Petra Kvitova (foto), în două seturi, scor 2-6, 3-6.

Petra Kvitova (Cehia, locul 4 WTA) a dat o mare lovitură, astăzi, în cadrul turneului de la Madrid și a eliminat-o pe Serena Williams, principala favorită a turneului. După ce a învins-o în sferturile de finală pe Irina Begu, Kvitova a câștigat în fața liderului WTA, scor 6-2, 6-3.

În finală, jucătoarea cehă va evolua împotriva rusoaicei Svetlana Kuznețova (locul 29 WTA), cea care, tot astăzi, a trecut de conaționala sa, Maria Șarapova (locul 3 WTA), scor 6-2, 6-4). Dacă s-ar fi calificat în ultimul act, Șarapova ar fi urcat pe locul secund în WTA, în locul Simonei Halep.