Buzbuchi a împlinit ieri 19 ani Îngerul păzitor al Viitorului apără, dar şi... transformă penalty-uri

buzbuchi.jpgPortarul prim-divizionarei FC Viitorul Constanţa, Alexandru Buzbuchi, a avut ieri un nou motiv de bucurie, bifând cea de-a 19-a aniversare. Evenimentul a fost cu atât mai plăcut cu cât a venit la scurt timp după evoluţiile senzaţionale pe care tânărul goal-keeper le-a avut în ultimele două etape, cu CFR Cluj (1-0 pentru Viitorul, partidă în care Alexandru a debutat în Liga 1) şi cu Pandurii Tg. Jiu (2-0 pentru Viitorul, în care, printre altele, portarul a apărat un penalty).

Buzbuchi este constănţean şi a venit la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi" încă de la înfiinţarea acesteia, în 2009, după ce primii paşi în fotbal i-a făcut la Palatul Copiilor. Trei ani la rând a jucat finalele Campionatului Naţional de juniori. În 2010 (la juniori B) şi în 2011 (la juniori A) a ieşit vicecampion, iar în acest an a cucerit mult-râvnitul trofeu la juniori A şi odată cu el şi titlul de cel mai bun portar din ţară al acestei categorii de vârstă (juniorii cei mai mari).

Internaţional de juniori şi de tineret, Alexandru a debutat la seniori la 17 ani, în primăvara lui 2010, pe când Viitorul juca în Liga a III-a. Portarul a prins două meciuri în acel sezon. În primul a intrat pe parcursul reprizei a doua, iar în celălalt a fost titular integralist. În sezonul de Liga a II-a al Viitorului, Buzbuchi nu a evoluat în nicio partidă, în schimb, în această stagiune, de două întâlniri, poarta e toată a lui. Asta la Liga I, pentru că, anterior, jucase, tot meciul, şi în confruntarea din Cupa României cu CF Brăila.

Penalty-ul cu Pandurii nu e primul apărat de el, ci face parte dintr-o serie mai lungă de lovituri de la 11 m la care s-a opus cu succes şi care-l recomandă drept un specialist al acestor momente ale jocului. Şi cu Brăila, în Cupă, a apărat o lovitură. Iar la turneul zonal de la Târgovişte, de anul trecut, în meciul decisiv pentru calificarea la etapa semifinală, contra gazdelor de la Chindia, a fost foarte bun la 11 m, unde a apărat, dar a şi... transformat, ca un veritabil atacant.

Au plecat la Bistriţa

Ieri, FC Viitorul Constanţa a plecat la Bistriţa, unde va susţine mâine partida cu Gloria, din etapa a 14-a a Ligii 1. Meciul începe la ora 19.00 şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Sursa foto: Academia Hagi