Stiri calde

Rezultatele finale INM Adina Florea, declarată oficial nou procuror general adjunct al Constanţei

Institutul Naţional al Magistraturii a făcut public în urmă cu scurt timp tabelul oficial cu rezultatele finale obţinute de procurorii constănţeni la examenul privind funcţiile de conducere din Parchetele constănţene. Astfel, conform INM, procurorul Adina Florea, candidat pentru funcţia de procuror general adjunct al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, a obţinut media 9,54, în timp ce contracandidatul său, fostul procuror general adjunct Marian Gigel Alexandru, are media finală 8,70. Procurorul Ionuţ Marius Chirilă, candidat pentru funcţia de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Medgidia, a obţinut media 9,20, iar contracandidatul său, fostul prim-procuror al Parchetului Judecătoriei Hârşova, magistratul Aurel Mihail Ciorobea, a obţinut media 7,90. Nu în ultimul rând, singur candidat pentru funcţie, magistratul Camelia Maria Cenuşe, a obţinut media 9,45 pentru postul de prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa. În ceea ce priveşte Parchetul Tribunalului Tulcea, aflat în raza Parchetului Curţii de Apel Constanţa, magistratul Iuliana Magdalena Olteanu a obţinut media 9,78 pentru funcţia de prim-procuror.