Romania si Georgia se lupta pentru titlul continental

Campionatul European de rugby Under 21

Nationala de rugby Under 20 a Romaniei s-a calificat in finala Campionatului European ce se desfasoara la Constanta si Mangalia. Reprezentativa tricolora a invins in semifinala selectionata similara a Rusiei, de care a dispus cu scorul de 27-17, dupa ce la pauza a condus cu 17-7. Rusia s-a dovedit a fi un partener incomod. A avut un inceput mai bun, conducand cu 7-0 dupa primele minute de joc. "Stejareii" au reusit egalarea pe finalul primei reprize, preluand definitiv conducerea. Pentru echipa noastra au marcat Barbuliceanu, Dimofte si Carpo cate un eseu, in timp ce Calafeteanu a transformat toate cele trei eseuri, plus doua lovituri de penalizare. Cu aceasta victorie, Romania s-a calificat in finala competitiei, unde va juca sambata contra Georgiei, invingatoare in fata Spaniei cu 35-18. La Mangalia, in meciurile pentru locurile 5-8 s-au consemnat urmatoarele rezultate: Serbia-Muntenegru - Portugalia 3-89, Ucraina - Belgia 40-3.