Doi polițiști locali din județul Constanța, trimiși în judecată pentru că ar fi bătut un cetățean, în timp ce îl conduceau la sediul Poliței

 
  • Procurorii spun că un polițist local îl ținea pe cetățean, iar celălalt i-ar fi aplicat mai multe lovituri cu pumnii și picioarele în zona feței și a abdomenului, provocându-i leziuni traumatice ce au necesitat 1-2 zile de îngrijiri medicale.
  • Recent, instanța a dispus începerea judecății cauzei privindu-i pe cei doi inculpaţi.
 
Doi polițiști locali din județul Constanța, cercetați de procurori sub aspectul săvârşirii infracţiunii de purtare abuzivă, au fost trimiși în judecată! În rechizitoriul procurorilor se arată că, în urmă cu aproximativ doi ani, agenții de poliție locală ar fi agresat un cetățean, în timp ce îl conduceau la sediul Poliței Locale. Recent, instanța a dispus începerea judecății cauzei privindu-i pe cei doi inculpaţi.
 
Pentru a proteja identitățile și intimitatea părților implicate în acest dosar, nu vom publica numele reale ale persoanelor vizate și nici alte date care ar putea conduce la identificarea acestora.
 
Conform procurorilor, la data de 28 iulie 2019, în jurul orei 21.00, în timp ce îl conduceau la sediul Poliței Locale din comună, inculpații A.A.. și C.C., agenți de poliție comunitară, l-au agresat fizic pe numitul P.A, numitul A.A. ținându-l pe acesta în timp ce C.C. i-a aplicat mai multe lovituri cu pumnii și picioarele în zona feței și a abdomenului, provocându-i leziuni traumatice ce au necesitat 1-2 zile de îngrijiri medicale.
 
Cei doi polițiști au fost trimiși în judecată de procurori pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă.
 
Recent, instanța de judecată a constatat legalitatea sesizării instanței sub aspectul competenșei materiale și teritoriale, a constatat legalitatea sesizării instanței sub aspectul regularității rechizitoriului emis, a constatat legalitatea administrării probelor în cursul urmăririi penale, precum și legalitatea efectuării actelor de urmărire penală.
 
Instanța a dispus începerea judecății cauzei privindu-i pe inculpaţii C.C., pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă, prev. de art. 296 alin. 2 rap. la art. 193 alin. 2 C.pen. şi A.A., pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă, prev. de art. 296 alin. 2 rap. la art. 193 alin. 2 C.pen.
 
Decizia nu este una definitivă.
 
Pentru a proteja identitățile și intimitatea părților implicate în acest dosar, nu vom publica numele reale ale persoanelor vizate și nici alte date care ar putea conduce la identificarea acestora.

 
Sursa foto (cu rol ilustrativ) – Arhivă ZIUA de Constanța
 

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și
 
O fată de 15 ani, agresată sexual în curtea unui liceu din Constanța! Trei copii, trimiși în judecată
 
   
 

Ti-a placut articolul?




Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Primăria Constanța Depozitarea ilegală de deșeuri pe domeniul public, sancționată de polițistii locali (FOTO)

02 Oct 2023 379

Controale ale Poliției Locale Constanța. Ce au constatat (FOTO)

29 Sep 2023 667

Primăria Constanța Amenzi aspre pentru cei care aruncă deșeuri provenite din gospodărie pe domeniul public (FOTO)

25 Sep 2023 490

Primăria Constanța Opririle și staționările neregulamentare sancționate de polițistii locali

22 Sep 2023 546

Primăria Constanța „Este interzisă amestecarea deșeurilor reciclabile cu cele reziduale!”

11 Sep 2023 562

Primăria Constanța Sancțiuni drastice pentru persoanele care aruncă deșeuri provenite din gospodărie pe domeniul public

29 Aug 2023 548

Comercianții ambulanți de pe plaja din Eforie, sancționați de polițiști

26 Aug 2023 607

Primăria Constanța Comerțul ambulant neautorizat, amendat de polițiști

08 Aug 2023 621

Razie la Constanța! Vizate cartierul Henri Coandă și Satul de Vacanță (FOTO)

02 Jul 2023 1007

Doi polițiști locali din Constanța, condamnați! Dosarul, în apel. Motivarea judecătorilor

30 May 2023 1223

Municipiul Constanța a pierdut definitiv procesul legat de body-cam-urile polițiștilor locali (MINUTA)

14 Feb 2023 3448

Judecătorii au decis – Polițiștii locali din Constanța vor face voia lui Chițac (DOCUMENTE)

13 Jan 2023 8748

Anchetă la Poliția Locală Constanța după incidentul din parcarea hipermarketului. Ce au precizat reprezentanții Primăriei Constanța

04 Jan 2023 4322

Minoră din Medgidia, dată dispărută, găsită la sute de kilometri distanță de casă. Unde a fost depistată adolescenta

25 Nov 2022 2203

Cu recurs Polițiștii locali din Constanța l-au dat în judecată pe Primarul Municipiului Constanța! Judecătorii explică de ce au pierdut polițiștii, în primă instanță (MOTIVARE)

19 Sep 2022 4738