Revista presei locale

Liderul de Opinie3,63 – medie de admitere la liceu !

Inspectoratul Şcolar Judeţean a făcut, ieri, publică lista cu rezultatele elevilor de clasa a VIII-a. Lista cuprinde şi mediile în baza cărora tinerii vor fi admişi la liceu în urma repartizării computerizate din luna iulie. Amintim că nota finală pentru promovarea în clasa a IX-a a fost obţinută din media dobândită de elevi la Evaluarea Naţională şi media claselor V-VIII. Judeţul Constanţa se mândreşte cu cinci elevi de excepţie care au finalizat gimnaziul cu media 10 şi cu aceeaşi nota maximă au trecut şi de Evaluarea Naţională. Ca atare, cinci copii din cei 7.092 de elevi constănţeni au media de admitere 10. Andrei Creţu de la Liceul Teoretic „Ovidius", Vlad Dargomir de la Şcoala „Gh. Ţiţeica", Daria Ana-Gheorghe de la aceeaşi unitate de învăţământ, Gabriela Manea şi Alexandra Murgoci de la Şcoala „Mircea Eliade" Cernavodă sunt copiii ce vor fi admişi la liceu cu media 10. În schimb, la fel ca în ultimii ani, avem şi elevi care vor promova în clasa a IX-a cu media 3. Cea mai mică medie de admitere este la Constanţa, 3,63, şi a fost obţinută de elevul Ion Paul Adrian de la Şcoala „Lucian Grigorescu" din Medgidia.