Fotbal/Liga III Viitorul a cedat neasteptat la Mangalia

callatis.jpgEşec usturător pentru liderul Seriei B a Ligii a III-a. După un meci extrem de slab, jucătorii patronaţi de Gică Hagi au cedat cu 2-1 pe terenul unei alte formaţii cosntănţene, Callatis Mangalia. Deşi au avut un om în plus pe durata întregii reprize secunde, elevii lui Iancu Guda s-au făcut de râs.

Derby-ul constănţean al rundei trebuia să fie doar o formalitate pentru Viitorul, cel puţin dacă ar fi să ascultăm zvonerii care indicau promovarea certă a unei formaţii constănţene. Callatis, locul 6 în clasament, nu a părut însă să ştie despre premoniţii şi s-au aruncat în atac încă din startul partidei. După 5 minute, căpitanul Henry a centrat perfect pentru Bardu, şi atacantul Callatisului a îndeplinit o formalitate. Luaţi prin surprindere de startul gazdelor, jucătorii de la Viitoru au revenit greu în meci, doar Cârstocea reuşind să pericliteze poarta lui Marin. Până la jumătatea reprizei, tot gazdele au risipit marile oportunităţi prin Henry şi Bardu, ultimul fiind un adevărat coşmar pentru apărarea Viitorului.

În minutul 33, I. Florea a egalat dintr-o lovitură liberă care nu anunţa nimic, şi lucrurile păreau să intre pe făgaşul normal, numai că n-a fost deloc aşa. Cu patru minute înainte de pauză, Guda l-a lovit fără balon pe Ciuciuleacă iar centralul l-a eliminat direct, numai că superioritatea gazdelor a durat doar un minut, victima părăsind la rându-i terenul după ce i-a făcut câteva urări de bine arbitrului. În prelungirile reprizei, acelaşi Henry a găsit o nouă breşă în defensiva oaspeţilor, a pasat ideal pentru D. Florea, iar acesta nu l-a iertat pe Popa.

După odihnă jocul s-a transformat într-o dispută urâtă, presărată cu durităţi şi cartonaşe galbene. Ene a fost eliminat în minutul 52 însă Viitorul nu a ştiut să profite de avantaj iar marile ocazii i-au aparţinut Mangaliei. Bardu a ratat de două ori iar Stanciu a solicitat penalty în minutul 87, după o intrare imprudentă a lui Armando Mihai, însă arbitrul a preferat să nu se mai complice.

Viitorul a cedat pentru prima dată în acest sezon, şi la o contabilizare a rezultatelor, rezultă că a pierdut cinci puncte cu formaţii din judeţ astfel că, există şanse mari ca şi în acest sezon echipele din Constanţa să se încurce între ele, iar alţii să promoveze.