Au ajuns la şase partide la rând fără înfrângere Final incendiar în Axiopolis Cernavodă - Înainte Modelu

Nou-promovata în Liga a 3-a de fotbal Axiopolis Cernavodă continuă rezultatele pozitive în seria secundă a campionatului, elevii pregătiţi de Vasile Enache ajungând la şase partide la rând fără înfrângere (trei victorii şi trei egaluri).

Sâmbătă, Axiopolis a învins pe teren propriu Înainte Modelu cu 3-1 (Andreescu 65, I. Gheorghe 81 - din penalty, C. Dumitrescu 89 / V. Bucă 85), iar acest succes le-a adus gazdelor o urcare de trei locuri în clasament, de pe locul 11 pe opt. Vasile Enache a folosit jucătorii: R. Mirică - Rusu, Zaharia, Andreescu, C. Hristu (46 Buhuş) - Husein (75 Antip), I. Gheorghe, Moldoveanu - M. Hristu, Ad. Cristea (67 C. Dumitrescu), Dogaru (90 Metcher).

„În prima repriză, Modelu a jucat mai bine decât noi, creându-şi şi câteva ocazii, însă a apărat foarte bine Mirică. Partea secundă a fost dominată de noi, iar ultimele minute au fost intense. La 2-1, oaspeţii au avut o situaţie bună, dar a intervenit iarăşi salvator Mirică. Apoi, la 3-1, Dogaru a avut şansa de a face 4-1, după ce a driblat şi portarul, dar la şutul său din unghi s-a opus bara“, a declarat Vasile Enache.

Cealaltă reprezentantă a judeţului Constanţa în Liga a 3-a, FC Viitorul II, a pierdut sâmbătă la Ovidiu cu Petrolistul Boldeşti (penultima clasată), scor 0-1 (Cr. Mihăiţă 58). Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă): Tordai - Rusu (83 Alexe), Burdeţ, Mladen, Panait (78 Cruceru) - Vînă, Vasile, Neniţă - Cioablă, C. Ene, Margină. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Astra II Giurgiu - CS Tunari 0-1, Arsenal Malu - Viitorul Domnești 0-6, Unirea Slobozia - Dinamo II București 2-1, CSM Oltenița - Delta Dobrogea Tulcea 2-0 şi SC Popești-Leordeni - Metaloglobus București 1-2.

Clasament: 1. Metaloglobus - 32p, 2. Viitorul II - 23p, 3. Slobozia - 23p, 4. Popeşti-Leordeni - 21p, 5. Tunari - 19p, 6. Astra II - 18p, 7. Domneşti - 16p, 8. Cernavodă - 16p, 9. Dinamo II - 15p, 10. Modelu - 14p, 11. Tulcea - 14p, 12. Olteniţa - 11p, 13. Boldeşti - 10p, 14. Malu - 0p. În etapa viitoare, Viitorul II va juca în deplasare cu CS Tunari, iar Axiopolis Cernavodă se va duela cu Delta Dobrogea Tulcea, în fieful acesteia.
Sursa foto: Facebook