Axiopolis Cernavodă a învins în deplasare FCSB II. Meci cu două cartonașe roșii

Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a trecut peste înfrângerea de pe teren propriu cu SSC Farul Constanța, din runda trecută, iar astăzi, în etapa a 17-a a Ligii a 3-a, seria secundă, a câștigat meciul din deplasare cu FCSB II.

Oaspeții s-au impus cu 2-1, grație golurilor reușite de Moise (2) și Richardo Mihalache (51). FCSB II a marcat în minutul 15.

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Puia – A. Rusu, Răvoiu, Andrescu, L. Gheorghe – M. Hristu (50 R. Moldoveanu), Vieru (75 Fotescu) – Beșleagă (89 Abibula), Crețu, R. Mihalache – Moise (89 Loloț). Rezerve neutilizate: Nanu – Zaharia și V. Hristu.

Formația din Cernavodă a jucat în zece oameni din minutul 60, când Richardo Mihalache a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. FCSB II primise și ea un roșu, la sfârșitul reprizei întâi, astfel că eliminarea lui Mihalache a refăcut echilibrul numeric din teren.

A fost o partidă echilibrată, pe care ne bucurăm că am reușit să o câștigăm. FCSB II nu a avut jucători de la echipa mare. Din păcate, pentru meciul de la Oltenița, de vineri, ne confruntăm cu trei absențe, pe lângă Mihalache urmând a lipsi alți doi jucători, pentru cumul de cartonașe galbene, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

În urma succesului cu FCSB II, Axiopolis Cernavodă continuă să se afle pe locul trei în clasament.

Celelalte meciuri din etapă au fost:  SSC Farul Constanța - Victoria Traian 6-0, Înainte Modelu - CSM Olteniţa 1-0, Metalul Buzău - Sportul Chiscani 2-0, Delta Dobrogea Tulcea - Unirea Slobozia 0-5, Progresul 1944 Spartac - FC Voluntari II 2-0 şi CSM Rm. Sărat - Agricola Borcea 1-0.

Clasament: 1. SSC Farul - 47p, 2. Progresul 1944 Spartac - 45p, 3. Axiopolis - 41p, 4. Metalul Buzău - 37p, 5. Unirea Slobozia - 35p, 6. FCSB II - 33p, 7. FC Voluntari II - 31p, 8. Înainte Modelu - 25p, 9. CSM Rm. Sărat - 23p, 10. CSM Olteniţa - 13p, 11. Agricola Borcea - 11p, 12. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 13. Sportul Chiscani - 10p, 14. Victoria Traian - 0p.

În etapa viitoare, Axiopolis Cernavodă joacă în deplasare cu CSM Oltenița, vineri, de la ora 17.00.

Sursa foto: ZIUA de Constanța