Baschet CSM Constanța a cedat dramatic în primul meci cu BC CSU Sibiu

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a început, astăzi, 25 aprilie 2024, meciurile pentru locurile 5-8 în Liga Națională, prima serie fiind cu BC CSU Sibiu.

Calificată în premieră în Top 8, echipa de pe litoral luptă pentru o clasare cât mai bună la finalul sezonului.

Echipa antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian a jucat în deplasare primul meci din seria de trei cu BC CSU Sibiu, iar partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 93-91.

Partida a avut o desfășurare dramatică pe final, atunci când s-a stabilit învingătoarea, în ultimele momente ale întâlnirii!

După 49-43 la pauză pentru formația sibiană, CSM Constanța (care a câștigat două sferturi, al doilea și al treilea) a intrat în avantaj (67-62) în sfertul patru (ultimul), iar în ultimul minut conducea cu 89-87 (39:05). La 39:49, scorul a fost egal (91-91), iar în 39:56 CSU Sibiu a reușit coșul de două puncte al victoriei!

Pe sferturi, meciul Sibiu – Constanța a evoluat astfel: 33-20, 16-23, 13-24, 31-24.

Pentru CSM Constanța au înscris Bryan Griffin – 27p, Jorden Duffy – 18p, Cedric Henderson jr. – 13p, Ștefan Gribinic – 11p, Rolland Torok – 7p, Jaylon Scott – 4p, Kyndall Hill – 4p, Mario Lazar – 4p și Andrei Oprean – 3p.

Partida a doua a seriei se va juca luni, 29 aprilie 2024, la Constanța, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“.

CSM Constanța cedează cu CSU Sibiu în meciul 1 din Playoff-ul LNBM pentru locurile 5-8, la ultima fază a partidei, scor final 93-91. Băieții noștri au revenit de la vestiare mult mai motivați, au preluat conducerea pe tabelă, au condus ostilitățile și în ciuda unui joc bun, au ratat victoria la ultimul atac al adversarilor.

Jorden Duffy încheie în double-double, cu 18 puncte și 10 pase decisive, 3 intercepții și 5 recuperări, fiind un adevărat motor al echipei noastre. Bryan Griffin a încheiat cu 27 de puncte, 9 recuperări, o pasă decisivă și un blocaj, fiind principalul marcator al echipei. I-au urmat Henderson Jr cu 13p, 4 recuperări, o pasă decisivă și un blocaj, Ștefan Gribinic 11p, 3 recuperări, o pasă decisivă, 3 intercepții, Török 7p, 3 recuperări, 3 pase decisive, Hill 4p, 4 recuperări, 3 pase decisive, Lazar 4p, 5 recuperări, Scott 4p, 3 recuperări și 2 pase decisive, Oprean 3p și o intercepție, din lot au mai făcut parte Čižauskas, Jeles și Balan fără a fi utilizați.

Seria din Playoff vs CSU Sibiu se mută la Constanța, pentru meciul doi. Luni, 29 Aprilie, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor din Constanța, unde ne dorim să egalăm scorul la general, cu o sală cât mai plină! Hai, Constanța!, este mesajul clubului de pe litoral.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța va juca pentru locurile 5-8, după trei înfrângeri cu CSM CSU Oradea (GALERIE FOTO)