Baschet. Meciuri în deplasare Victorie pentru fetele de la Phoenix Știința Constanța, eșec pentru băieții de la BC Athletic

Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a susținut un nou meci în Liga Națională, seria B, jucând pe terenul formației CSM Mediaș.

Gazdele au reușit să se impună, dar greu, cu 90-82, după 37-37 la pauză. Scorul pe sferturi a fost 20-15, 17-22, 25-16, 28-29.

Pentru BC Athletic  au înscris Deondre Ray - 15 puncte, Andrei Oprean - 13, Daniel Mâinea - 13 puncte. Samuel Berkelund - 11, Brandon Lockhart - 10, Alin Andrieș - 8, Miljan Drekalovic - 7 și Sergiu Ursu - 5.

În schimb, formația feminină Phoenix Știința Constanța s-a impus în deplasarea cu Rapid București, din runda a opta a Ligii Naționale, seria B.

Echipa de pe litoral a câștigat cu 84-52 (21-15, 15-17, 22-6, 26-14) și are zece puncte în clasament, după cinci victorii și un eșec (la masa verde), fiind pe locul doi în clasament.

Punctele Phoenix Știința le-au aparținut Vladinkăi Erak - 22, Cristianei Cutaș - 18, Ecaterinei Armanu - 16, lui Chelsea Douglas - 11, Biancăi Fota - 10, Teodorei Armanu - 4 și Jelenei Jovanovic - 3.

Sursa foto: Facebook (Phoenix Știința)

O junioară de la Phoenix Știința Constanța a fost convocată la Lotul național U16 Feminin

14 Jun 2019 629

UPDATE. „Performanţă unică, sezon de excepţie“ Baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa Constanţa s-au clasat pe locul şapte în Liga Naţională

09 May 2019 548

UPDATE. Imagini de la eveniment Baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa şi CSU CSM Oradea, meci la Constanţa. Au câştigat gazdele (galerie foto)

07 May 2019 549

Phoenix Ştiinţa Constanţa şi CSU CSM Oradea se duelează pentru locul 7 în Liga Naţională. Primul meci e azi, la Constanţa

07 May 2019 511

Baschet feminin Phoenix Știința Constanța, a doua înfrângere cu Universitatea Cluj

26 Apr 2019 477

„A fluierat ce a vrut el. Bătaie de joc!“ Phoenix Ştiinţa Constanţa va depune memoriu la Federaţia Română de Baschet

18 Apr 2019 1011

Olimpia CSU Brașov s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale în dauna Phoenix Știința Constanța

16 Apr 2019 514

„Vom lupta până la ultima secundă!“ Meci de totul sau nimic pentru baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa astăzi, la Constanţa

16 Apr 2019 450

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța au pierdut al treilea meci cu Olimpia CSU Brașov

14 Apr 2019 509

„La două victorii de o performanţă istorică!“ Phoenix Ştiinţa şi Olimpia CSU Braşov se confruntă la Constanţa în sferturile Ligii Naţionale

13 Apr 2019 461

Turneul play-off al Ligii Naționale de baschet Scorul întâlnirii Olimpia CSU Brașov - Phoenix Știința Constanța a devenit 1-1

10 Apr 2019 509

Sferturile Ligii Naţionale Baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa Constanţa dispută azi al doilea meci cu Olimpia CSU Braşov

10 Apr 2019 480

Phoenix Ştiinţa, de la semifinala Cupei României la turneul play-off „Sperăm să rămânem surpriza plăcută din baschetul feminin românesc“

03 Apr 2019 620

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța au pierdut semifinala din Cupa României cu CSM Satu Mare

30 Mar 2019 604

„Visul să nu se oprească aici!” Phoenix Ştiinţa Constanţa aşteaptă meciul din semifinalele Cupei României