CSM Constanța Triatlon Carol Popa, rezultat promițător la Campionatul Mondial pentru juniori

Sportivul Carol Popa, de la CSM Constanța (antrenor, Cristian Doicescu), s-a clasat pe locul 21 din 70 de competitori la Campionatul Mondial de Juniori de la Hamburg, cea mai importantă competiție la care tânărul de 17 ani a luat startul până acum în cariera sa.

Reprezentantul României a încheiat cele trei probe de sprint cu timpul de 52 de minute și 11 secunde, la un minut distanță de câștigător, portughezul Joao Nuno Batista.

Carol Popa a încheiat cu un rezultat promițător cea mai importantă competiție din carieră la care a luat startul, Campionatul Mondial de Triatlon Juniori de la Hamburg.

Sportivul CSM Constanța s-a clasat al 21-lea, din 70 de concurenți veniți de pe toate continentele!

Elevul lui Cristian Doicescu a mers foarte bine la înot (0,5km), unde a fost în primii 14, a scos apoi al 10-lea timp la ciclism (20km), dar a slăbit ritmul pe final, la alergare (5km).

Nivelul competiției a fost, însă, extrem de ridicat, în comparație cu Cupa Europei de luna trecută, de la Wels, unde Carol a încheiat la 40 de secunde distanță de câștigător și a luat locul 3.

Concurența a fost mult mai puternică aici, în primele 20 de locuri terminând, pe lângă europeni, și sportivi din Canada, Mexic, Statele Unite ale Americii, China și Australia.

La doar 17 ani, Carol Popa este în elita mondială a juniorilor, alături de mulți sportivi de 18 și 19 ani.

Felicitări, Carol Popa! Felicitări, antrenorului Cristi Doicescu!

Hai, Constanța! Hai, România!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Triatlon)