UPDATE. Cupa Davis la Mamaia Taiwan a câștigat întâlnirea cu România, după trei meciuri (GALERIE FOTO + VIDEO)

• Întâlnirea de tenis România - Taiwan, din grupa I Mondială a Cupei Davis, își derulează  astăzi, 16 septembrie 2023, la baza Tenis Club Idu din Mamaia, ziua a doua (și ultima).

După prima zi de meciuri, Taiwan conduce cu 2-0, după partidele de simplu, disputate vineri, 15 septembrie 2023, Nicholas David Ionel - Chun-Hsin Tseng 3-6, 0-6 și Marius Copil - Yu Hsiou Hsu 6-7, 5-7.

Programul de sâmbătă, 16 Septembrie, este:

1. Meciul de dublu: Victor Cornea / Cezar Crețu - Yu Hsiou Hsu/Tsung-Hao Huang

2. Nicholas David Ionel - Yu Hsiou Hsu

3. Marius Copil - Chun-Hsin Tseng.

Câștigătoarea acestei întâlniri va accede în calificările pentru turneul final al Cupei Davis, în timp ce echipa învinsă va juca în continuare în play-off pentru menținerea în Grupa Mondială I.

Din lotul lărgit al României fac parte și doi tineri jucători constănțeni, Sebastian Gima și Luca Preda.

UPDATE:

În meciul de dublu, perechea din Taiwan a câștigat primul set, cu 6-1. Acum se joaca setul secund, iar scorul e 5-4 pentru Taiwan.

UPDATE 2:

Perechea Cornea / Crețu a cedat și în setul doi, cu 4-6, astfel adversarii au câștigat meciul de dublu, iar, la 3-0 scor general, Taiwan a câștigat întâlnirea cu România. Restul partidelor de simplu nu mai pot influenta rezultatul final.

UPDATE 3:

După ce Taiwan a câștigat partida, au intervenit schimbări în echipa României, astfel ca în meciul patru va juca Cezar Crețu.

UPDATE 4:

Scorul final al întâlnirii România - Taiwan a fost 1-3, după ce, într-o confruntare fără miză, Cezar Crețu a dispus de Tung-Lin Wu cu 6-4, 6-4.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Mamaia: Taiwan conduce România cu 2-0, în întâlnirea din grupa I Mondială a Cupei Davis (GALERIE FOTO + VIDEO)