UPDATE. Mamaia Taiwan conduce România cu 2-0, în întâlnirea din grupa I Mondială a Cupei Davis (GALERIE FOTO + VIDEO)

Confruntarea România – Taiwan, contând pentru grupa I Mondială a Cupei Davis la tenis, începe, astăzi, 15 septembrie 2023, la ora 13.00, în Mamaia, la Tenis Club Idu.

Întâlnirea se derulează pe parcursul a două zile, astăzi și mâine.

În prima partidă, se întâlnesc, la simplu, Nicholas David Ionel (226 ATP) și Chun-Hsin Tseng (326 ATP).

După această partidă, se joacă al doilea meci de azi, Marius Copil (327 ATP) - Yu Hsiou Hsu (180 ATP).

Programul de sâmbătă, 16 Septembrie, cu începere de la ora 11.00, este:

1. Meciul de dublu: Marius Copil/Victor Cornea - Yu Hsiou Hsu/Tsung-Hao Huang
2. Nicholas David Ionel - Yu Hsiou Hsu
3. Marius Copil - Chun-Hsin Tseng.

Câştigătoarea acestei întâlniri va accede în calificările pentru turneul final al Cupei Davis, în timp ce echipa învinsă va juca în continuare în play-off pentru menţinerea în Grupa Mondială I.

Din lotul lărgit al României fac parte și doi tineri jucători constănțeni, Sebastian Gima și Luca Preda.

La arenă sunt prezenți, printre alții, Vergil Chițac, primarul municipiului Constanța, Andrei Talpeș, directorul CSM Constanța, Stere Halep, tatăl Simonei Halep, dar și Corina Martin, consul onorific al Republicii Kazahstan la Constanța.

UPDATE:

Meciul Nicholas David Ionel - Chun-Hsin Tseng este în desfășurare. 2-2 în setul întâi.

UPDATE:

Chun-Hsin Tseng conduce cu 4-2 și urmează la serviciu. Jucătorul din Taiwan s-a distanțat la 5-2.

UPDATE:

Nicholas David Ionel și-a câștigat serviciul, iar scorul a devenit 5-3. Chun-Hsin Tseng este la serviciu pentru a câștiga setul, ceea ce se întâmplă. 6-3, iar jucătorul din Taiwan are 1-0 la seturi. Setul doi a început pe serviciul românului.

UPDATE:

Taiwanezul a făcut breack în debutul setului secund și conduce cu 1-0. Chun-Hsin Tseng a făcut apoi 2-0. Adversarul românului s-a dus la 4-0 și are și serviciul. Scorul a devenit 5-0.

UPDATE:

Chun-Hsin Tseng a câștigat setul cu 6-0 și l-a învins pe Nicholas David Ionel, în două seturi, 6-3, 6-0. Taiwan conduce România cu 1-0 la meciuri.

UPDATE:

A început al doilea meci al zilei, Marius Copil - Yu Hsiou Hsu. În acest moment, scorul e 3-2 pentru taiwanez, iar Copil urmează la serviciu. S-a ajuns la 5-5 în primul set. În cele din urmă, setul i-a revenit lui Yu Hsiou Hsu, cu 7-6 (5). A început setul secund.

UPDATE:

Partida s-a încheiat cu victoria lui Yu Hsiou Hsu, scor 7-6, 7-5, astfel că, după prima zi, Taiwan conduce România cu 2-0.

La conferința de presă de după aceste meciuri, speranțele pentru ziua de mâine sunt intacte în ambele tabere.

Mai întâi au vorbit în fața ziariștilor cei doi jucători din Taiwan, care au opinat că "au fost două jocuri grele, în fața a doi jucători buni și este bine că am terminat ziua cu două victorii. Ne-am dori să avem 3-0 după meciul de dublu de mâine, dar știm că nu va fi deloc ușor".

Apoi, Nicholas David Ionel și Marius Copil au transmis un mesaj ferm că "nu ne dăm bătuți. Trebuie să câștigăm la dublu și apoi să ducem meciul la 2-2 la general, pentru a juca ultimul meci cu calificarea pe masă. Astăzi am greșit în unele momente importante ale jocurilor și poate că aici a fost cheia", au precizat Ionel și Copil, se menționează pe pagina de Facebook a Federației Române de Tenis.

Sursa foto: ZIUA de Constanța