Fotbal feminin Noua campioană, Farul Constanța, a încheiat Superliga cu stil. Laura Rus, pe primul loc în clasamentul golgeterilor

Noua campioană a României la fotbal feminin, Farul Constanța, a susținut astăzi, 25 mai 2024, ultimul meci al sezonului în Superliga feminină.

Jucătoarele pregătite de Raluca Sârghe-Simes au evoluat pe terenul formației Poli Timișoara, unde au reușit să se impună cu 3-2 (2-2)!

Au marcat: Shaira Pera 9, Patricia Șerban 35 / Laura Rus 21, 45+1, Nicoleta Deca 88.

Pentru Farul au evoluat: Pop-Ganea - Bogos (46 Craiovan; 76 Stoicescu), Stanciu, Bortan, Enez (62 Cristea) - Deca, Băcanu (46 Bortea), Iordăchiuși - Croitoru (46 Laiu), Rus, Istrate. Rezervă neutilizată: Onyango.

Gazdele au condus în două rânduri în prima repriză (goluri Pera min.9 și Șerban min.35), însă Laura Rus (minutele 21 și 45+1) a anulat de fiecare dată avantajul gazdelor și, astfel, s-a intrat la cabine la egalitate, 2-2. După reluare elevele Ralucăi Sârghe-Simes au luat cu asalt poarta bănățencelor, însă Laiu (bară,) Iordăchiuși (bară) și Rus (penalty ratat în min.86) au irosit șanse importante de a marca. Totuși, golul echivalent cu trei puncte a venit din partea Nicoletei Deca în min.88 cu un șut spectaculos la colțul lung, 3-2. Pentru echipa feminină a Farului, care va reprezenta România în ediția 2024/2025 a Women's Champions League, urmează o binemeritată vacanță, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Golul partidei a fost înscris de Laura Rus, care a punctat direct din corner, în minutul 21!

Din minutul 56, Poli Timișoara a evoluat în inferioritate numerică, Anda Jivan fiind eliminată pentru cumul de cartonașe galbene (50, 56).

Cu cele două goluri marcate la Timișoara, Laura Rus a încheiat pe prima poziție în clasamentul golgeterilor, cu 15 reușite, alături de Dimitra Ivanova (Poli Timișoara) și Rania Kara-Jouli (Gloria Bistrița).

Sursa foto: Farul Constanța

Campioanele României, petrecere de titlu, la Iaki. Pe locul întâi și la distracție! (GALERIE FOTO + VIDEO)