FRF a decis Şunda - „Dacă încheiem pe locul 2, vom primi decizia că nu putem promova"

sageata.jpgÎn ultima etapă, Săgeata va juca pe terenul celor de la Dunărea Galaţi, în timp ce Concordia se va deplasa la Otopeni

Săgeata Năvodari s-a impus fără probleme sâmbătă, pe teren propriu, contra penultimei clasate, Juventus Bucureşti, într-o partidă contând pentru etapa a XXIX-a din Liga a II-a, Seria I.

După ce în tur jocul dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria năvodărenilor cu 3-0 la „masa verde", acelaşi scor s-a înregistrat şi sâmbătă, la Năvodari, însă de data aceasta echipa lui Aurel Şunda a reuşit să se impună doar pe teren. Deja retrogradată în al treilea eşalon, Juventus Bucureşti nu a pus probleme formaţiei năvodărene, antrenorul oaspeţilor folosind în acest meci foarte mulţi juniori în primul 11, uşurând astfel misiunea gazdelor. Săgeata a deschis scorul după doar cinci minute de joc, Jianu înscriind al 11-lea gol al său din acest sezon, cu un şut din careu, după o centrare a lui Alexandru Vlad. Gazdele au continuat atacurile şi, în minutul 18, golgheterul ligii secunde, Sorin Chiţu, a ratat şansa desprinderii, şutul său fiind respins de portarul Drăghia. După alte cinci minute, Vezan a nimerit bara cu un şut de la 25 de metri şi mingea a revenit la Olah, care însă nu a reuşit să-l învingă pe goalkeeper-ul bucureştenilor. Năvodărenii au reuşit până la urmă să ducă scorul la 2-0, după 28 de minute, Sorin Chiţu reuşind să înscrie cu un şut plasat în dreapta portarului, după ce scăpat singur spre poarta oaspeţilor. Formaţia lui Aurel Şunda a stabilit scorul final la 13 minute de la reluare. Jucătorul adus în această iarnă de la Alba Iulia, Dâlbea, a reuşit să înscrie primul său gol pentru Săgeata, după ce şutul său de la 25 de metri a nimerit transversala şi apoi a intrat în poartă. Până la final, gazdele mai puteau înscrie o dată, însă Valentin Apostol a trimis puţin pe lângă poartă de la 20 de metri. Echipa de pe litoral obţine astfel cel de-al 18-lea succes în campionat şi rămâne în lupta pentru locul 2 în clasamentul Seriei I.

„Încă sperăm la locul secund"

„A fost un meci în care valoarea superioară a echipei noastre şi-a spus cuvântul. Am dominat cu autoritate partida şi cred că, în afara celor trei goluri, mai puteam înscrie. Vreau să dedic acest succes directorului nostru sportiv, Costea Uda, care s-a căsătorit şi căruia îi urăm «Casă de piatră!» Încă mai sperăm la locul secund, însă, din păcate, trebuie să aşteptăm rezultatele celorlalte echipe", a declarat după meci, antrenorul Aurel Şunda. În ceea ce priveşte dreptul de promovare al formaţiei năvodărene, tehnicianul a mai precizat: „Deocamdată nu suntem în culpă, pentru că ne-a venit răspunsul de la Comisia de Recurs, înştiinţându-ne că nu aveam dreptul să facem apel. La finalul campionatului, când se vor omologa rezultatele, dacă vom fi pe locul doi, abia atunci ni se va transmite că nu avem drept de promovare şi vom putea ataca decizia. Nimeni nu ne-a spus asta în ultimele luni, iar această comunicare ne-a venit pe 27 mai, deşi a fost redactată pe 18 mai".