George Sarbu

Portrete de campioni (VII)

In varsta de numai 18 ani, canotorul legitimat la clubul LPS- Farul Constanta are in palmares numeroase titluri, cupe si medalii cucerite in competitii interne si internationale, care pot starni invidia oricarui sportiv profesionist. George Sarbu s-a nascut in localitatea Darabani, judetul Botosani si a inceput canotajul de performanta in anul 2001, dupa ce s-a remarcat cu ocazia unei selectii la nivel national. A sosit la Constanta, mutare care avea sa se dovedeasca extrem de importanta in ceea ce priveste realizarea inaltei performante. Anul trecut, George a cucerit titlul de campion balcanic, apoi a facut parte din echipajul clasat pe locul cinci la Campionatele Mondiale de juniori, in proba de 8+1. Anul 2004 a fost unul de exceptie pentru canotorul Farului. A obtinut mai intai titlul de campion national, apoi a fost chemat sa participe la Campionatele Mondiale de juniori desfasurate la inceputul lunii august, in localitatea spaniola Banjoles. La aceasta intrecere, George Sarbu a reusit sa cucereasca doua titluri de campion mondial, in probele de 8+1 si patru fara carmaci. O luna mai tarziu, devine dublu campion balcanic (in aceleasi probe) la intrecerile organizate la Orsova. Anul acesta, el a incheiat junioratul si urmeaza sa fie chemat la lotul olimpic de seniori al Romaniei. In prezent, este antrenat de Octavian si Smaranda Rusu, tehnicienii care de altfel coordoneaza lotul national de juniori. George Sarbu este elev in clasa a XII-a la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Constanta si intentioneaza sa urmeze cursurile Facultatii de Politie. Pentru succesele inregistrate pe parcursul acestui an, el a primit de curand titlul de cel mai bun sportiv al judetului, la categoria tineret - juniori.