Ianis Hagi și Florin Tănase, marcatorii României în amicalul contra Columbiei. Tricolorii, de la 0-3 la 2-3! (GALERIE FOTO)

Echipa națională de fotbal a României a disputat al doilea meci amical al lunii martie, din seria pregătitoare pentru turneul final al Campionatului European din această vară.

După 1-1, pe 22 martie 2024, cu Irlanda de Nord, la București, tricolorii s-au duelat acum în Spania, la Madrid, pe stadionul „Civitas Metropolitano”, cu selecționata Columbiei, cea mai în formă echipă a momentului din fotbalul mondial.

Neînvinsă din februarie 2022, Columbia avea 20 de meciuri la rând fără înfrângere (15 victorii și cinci egaluri), înainte de partida cu România, iar seria pozitivă a continuat și contra tricolorilor, învinși cu 3-2 (2-0).

Columbia a condus cu 3-0 în minutul 79, însă tricolorii au redus din diferență pe final, semnalul fiind dat, cu reușita sa din minutul 84, de Ianis Hagi, cu atitudine, poftă de joc și realizări pe teren.

Golurile au fost marcate de Cordoba (6), Arias (35), Asprilla (79), respectiv I. Hagi (84) și Florin Tănase (90+4), doi jucători formați în Academia Hagi.

România (selecționer, Edward Iordănescu) a jucat cu: H. Moldovan - Rațiu, Drăgușin (46 Nedelcearu), Burcă, Opruț (87 Sorescu) - R. Marin (78 Fl. Tănase), M. Marin, Stanciu (cpt.) (78 Man) - Moruțan, Alibec (56 Drăguș), Mihăilă (56 I. Hagi).

Rezerve neutilizate: Niță, Aioani - Manea, Cicâldău, Pușcaș, Racovițan, Olaru, Fl. Coman, Șut.

La meci a asistat din tribună și Gheorghe Hagi, alături de soția sa, părinții lui Ianis Hagi.

S-a stabilit și ultimul adversar al României în grupa E de la Campionatul Europan. Acesta este Ucraina, selecționată care a învins Islanda cu 2-1.