LIVE TEXT Farul Constanța, succes obținut în prelungiri cu FC Urartu, în preliminariile Conference League 2023/2024! (GALERIE FOTO)

Farul Constanța a câștigat cu 3-2, cu golul victoriei marcat în prelungiri al căpitanului echipei, Ionuț Larie, meciul cu FC Urartu, jucat joi, 27 iulie 2023, la Ovidiu, în prima manșă a turului doi preliminar din Conference League.

Au marcat: Băluță 29, Mazilu 45+4, Larie 90+5 / Maksimenko 23, Zotko 38.

Farul și-a continuat seria excelentă pe teren propriu, impunându-se cu 3-2 în fața campioanei Armeniei, FC Urartu, în prima manșă din turul 2 al Conference League. Oaspeții au punctat de două ori în primele 45 de minute din tot atâtea ocazii, dar Farul a egalat mereu, prima dată prin Băluță (șut de la 20m), apoi prin Mazilu cu un execuție splendidă în min.45+4. Partea secundă a adus noi ocazii importante la poarta armenilor, Băluță, Riva sau Alibec fiind foarte aproape de reușită. A înscris însă căpitanul Ionuț Larie, în min.90+5, aducând un succes pe deplin meritat al alb-albaștrilor, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu (88 Boli), Borza (63 Sîrbu) - Băluță, Nedelcu, Grameni (46 Artean) - Mazilu (88 Mateus), Alibec, Benchaib (46 Ronaldinho).

Urartu (antrenor, Dmitri Gunko): Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko (79 Ghazaryan) - Antwl, Salou, M. Junior (70 Orbiliz), Margaryan - Moglievets (14 Aghasaryan) - Maksimenko (79 Dzhiklia), Grigoryan (79 Mirzoyan).

ȘTIREA INIȚIALĂ:

Stadionul central al Academiei Hagi, de la Ovidiu, găzduiește astăzi, 27 iulie 2023, de la ora 20.30, întâlnirea dintre campioanele României și Armeniei, Farul Constanța și FC Urartu.

Partida contează pentru prima manșă a turului doi preliminar din competiția europeană Conference League.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi) începe meciul în formula: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, Alibec, Benchaib.

Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, L. Banu.

Urartu (Antrenor: Dmitry Gunko): Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko - Antwi, Salou, Marcos Junior, Margaryan - Mogilevets - Maksimenko, Grigoryan

Rezerve: Umreyan, Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Melkonyan, Barry, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Zdhikuua, Polyakov.

La meci asistă și fostul mare jucător brazilian Rivaldo, tatăl faristului Rivaldinho!

Înainte de startul partidei, fanii de la tribuna a doua au pus în scenă o coregrafie specială, cu numeroase stegulețe alb-albastre.

La Farul, Benchaib se află la debut în tricoul marinarilor.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

Ocazie bună a Farului în minutul 7, dar Nedelcu trimite din apropiere cu capul pe lângă poartă.

UPDATE:

Urartu face o primă schimbare încă din minutul 14, în locul lui Mogilevets, accidentat, intră Agharasyan.

UPDATE:

Lovitură de teatru pe stadionul de la Ovidiu. În plină dominare a Farului, oaspeții reușesc deschiderea scorului, în minutul 23, prin Maksimenko.

UPDATE:

Farul restabilește rapid egalitatea, în minutul 29, grație lui Băluță, cu un șut din afara careului.

UPDATE:

În minutul 38, scorul devine 2-1 pentru Urartu, după ce Zotko marchează din lovitură liberă, cu un șut de la 30 de metri!

UPDATE:

Farul egalează din nou, în prelungirile primei reprize, prin Mazilu, care a tras cu stângul la colțul lung! 2-2!

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, Farul - Urartu 2-2.

UPDATE:

A început repriza a doua. Farul a operat două schimbări la pauză: Artean în locul lui Grameni și Rivaldinho în locul lui Benchaib.

UPDATE:

În minutul 55, Urartu trimite mingea în bară! Mare ocazie!

UPDATE:

Farul are șansa de a face 3-2, însă Rivaldinho ratează o ocazie uriașă, un apărător al lui Urartu respingând în corner de pe linia porții, în minutul 56! Un minut mai târziu, Rivaldinho e iar într-o poziție favorabilă, dar nu-l poate învinge pe portar nici de data aceasta.

UPDATE:

O nouă schimbare la Farul, în minutul 64, Sîrbu în locul lui Borza.

UPDATE:

În minutul 83, Mazilu trage peste poartă din careu.

UPDATE:

În minutul 87, Farul ratează o nouă ocazie, prin Băluță, care șutează milimetric pe lângă poartă. Hagi operează alte două schimbări: Mateus - Mazilu și Boli - Popescu.

UPDATE:

Nici Alibec, scăpat singur, nu are noroc, șutul său se duce alături, în prelungiri! În ultimele minute, jucătorii lui Urartu sunt mai mult pe jos, fragmentându-se jocul.