Simona Halep, victorie cu Varvara Gracheva. Constănțeanca s-a calificat în sferturi la Transylvania Open!

• Constănțeanca Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca.
Simona Halep  a trecut de Varvara Gracheva (Rusia) cu 6-4, 6-2 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Ieri, 27 octombrie, Simona Halep a susţinut primul meci la turneul Transylvania Open, de la Cluj-Napoca.

În vârstă de 30 de ani şi clasată pe locul 18 WTA, constănţeanca, principala favorită a întrecerii, s-a duelat cu Gabriela Ruse (23 de ani, 85 WTA).

Cele două s-au întâlnit cu această ocazie pentru prima dată în circuitul profesionist, dar ele s-au antrenat de mai multe ori împreună, iar la Indian Wells au jucat la dublu.

Partida de ieri, ca și cea de astăzi i-a revenit clar Simonei Halep, cu 6-1, 6-2, respectiv 6-4, 6-2, în cea de astăzi.

În sferturi, Simona o va întâlni pe românca Jaqueline Cristian, vineri, 29 octombrie, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport 2.