Vukotici, primele impresii dupa turneul din Bulgaria

# Tehnicianul sarb nu a fost pe deplin multumit de conditiile din cantonament, datorate vremii nefavorabile, insa considera ca au fost cateva amicale reusite care l-au ajutat sa cunoasca mai bine echipa * El este satisfacut de lotul pe care il are la dispozitie si crede ca nu are nevoie momentan de jucatori noi * Vukotici a tinut sa asigure publicul constantean ca returul va fi unul reusit, el fiind optimist din acest punct de vedere

Intoarsa recent din turneul bulgaresc, echipa Farul Constanta si-a reluat antrenamentele obisnuite, insa in curand va disputa trei meciuri amicale cu formatii autohtone, Callatis Mangalia, Astra Ploiesti, respectiv Ceahlaul Piatra Neamt. Antrenorul Momcilo Vukotici a tinut sa-si exprime primele impresii de dupa turneul din tara vecina, in cadrul unei conferinte de presa desfasurate ieri. "Am terminat prima parte a antrenamentelor, in vederea returului care va incepe in martie. Din pacate, conditiile atmosferice din Bulgaria nu ne-au permis sa ne pregatim cum as fi vrut eu. Terenul de joc normal nu a putut fi folosit, fiind impracticabil, asa ca a trebuit sa ne antrenam pe suprafete sintetice. Per general, sunt multumit insa, pentru ca am avut cateva amicale reusite, munca noastra indreptandu-se mai mult catre partea fizica. Nu le-am cerut inca jucatorilor lucruri specifice, pentru ca vreau sa vad echipa per ansamblu. Vom incerca sa finalizam antrenamentele prin lucrul cu mingea si disciplina tactica. Sper ca in Cipru sa am conditii mai bune si sa incerc sa conturez deja primul unsprezece", a declarat Vukotic. Tehnicianul a fost intrebat daca nu-si doreste ca la echipa sa vina si alti jucatori de care el ar putea avea nevoie. "Din ce am observat in Bulgaria, avem jucatori valorosi, echipa este puternica, insa din pacate ne-au lipsit cativa dintre ei, datorita accidentarilor. Am nevoie nu de jucatori noi, ci de cei accidentati, pentru ca atunci cand intregul lot va fi valid sa pot sa asamblez echipa. Cel mai important pentru mine este ca fotbalistii sa inteleaga exact ce doresc eu de la ei, si am observat ca au inceput deja sa se adapteze acestor cereri", a afirmat tehnicianul sarb. Legat de subiectul Apostol, care doreste sa se transfere la echipa Otelul Galati, antrenata de catre fostul antrenor "farist", Petre Grigoras, Vukotici a afirmat: "Jucatorul a avut o discutie cu mine, in urma careia m-a instiintat ca doreste sa plece la alta echipa. Vom vedea zilele acestea ce se va intampla, dar daca el vrea sa plece, eu nu am ce sa-i fac". Momcilo Vukotici a concluzionat intr-o maniera optimista: "Toti jucatorii pe care ii am la dispozitie au sanse egale de a juca in prima echipa. Pe unele posturi, cum sunt cele de mijlocasi, lupta este intr-adevar mai acerba, tinand cont ca sunt mai multi candidati decat posturi, dar pe de alta parte, in compartimentul defensiv sunt unele probleme, existand mai putini jucatori pe acest profil. Vreau doar sa mai spun ca sunt optimist in privinta viitorului echipei, si cred ca vom avea un retur reusit", a concluzionat antrenorul sarb.