Fotbal (Ligue 1)/Rennes - Bordeaux 4-2. Montpellier e la trei puncte de lider.

ligue.jpgSurpriză de proporţii în etapa a 23-a din Franţa. Campioana şi liderul din acest moment, Bordeaux, a cedat la scor în deplasarea de la Rennes şi le lasă speranţe urmăritoarelor. Gazdele au pus rapid două goluri pe tabelă prin Marveaux şi Briand, iar imediat după pauză, Bangoura a marcat pentru 3-0. Gouffran si Wendel au marcat în minutele 65, respectiv 69, însă ghanezul fost la udinese, Gyan, a stabilit scorul final, 4-2.

De înfrângere a profitat doar Montpeliier, care s-a impus cu 2-0 la Boulogne. Camara şi Montano au înscris pentru oaspeţi, aflaţi acum la doar 3 puncte de liderul care părea invincibil. Cealaltă urmăritoare, Lille, s-a împiedicat la Nice, scor 1-1. Ben Saada a marcat pentru gazde, De Melo egalând în minutul 74. Bomba etapei a explodat pe Parc des Princes, acolo unde PSG a fost umilită de Lorient. Vahirua, Gameiro şi Amalfitano au marcat pentru oaspeţi, gazdele fiind incapabile să reacţioneze.