A luat medalie şi Cristina Bujin Alina Zaharia şi Vlad Caraş, aur la Jocurile Francofoniei de la Abidjan

Printre reprezentanţii României care au urcat pe podium la Jocurile Francofoniei, de la Abidjan (Coasta de Fildeş), se numără şi Alina Zaharia, Vlad Caraş şi Cristina Bujin.

La întrecerea de tenis de masă, Alina Zaharia, de la CS Farul Constanţa (antrenori, Viorel Filimon şi Elena Sebe), a cucerit aurul în proba de dublu mixt (unde a făcut pereche cu Alexandru Manole) şi argintul la echipe, formaţiile fiind formate din câte doi jucători (România fiind reprezentată de aceiaşi Zaharia şi Manole). La dublu mixt, medaliaţii cu aur au dispus în finală cu 3-2 (12-10, 11-7, 4-11, 6-11, 11-9) de cuplul francez Oceane Guisnel - Joe Seyfried. Cele două perechi s-au întâlnit şi în finala de echipe, în care francezii şi-au luat revanşa, impunându-se cu 2-0. Seyfried a dispus de Manole cu 3-0 (11-6, 11-8, 11-9), iar Guisnel a învins-o Zaharia cu 3-1 (5-11, 11-6, 11-4, 11-8).

La atletism, Constanţa a fost reprezentată de Cristina Bujin (CS Farul - CSA Steaua; antrenor, Daniel Cojocaru) şi Cristi Nicuşor Boboc (CS Farul - CSU Galaţi; antrenor, Daniel Cojocaru), care au concurat la triplusalt. Cristina Bujin a cucerit medalia de bronz, cu 13,20 m, în vreme ce Cristi Boboc a fost al şaselea în finala masculină, cu 15,58 m.

La Abidjan a evoluat (la lupte libere) şi Vlad Caraş, sportiv constănţean format la LPS „Nicolae Rotaru“, în prezent legitimat la CSM Reşiţa. Vlad a concurat la Jocurile Francofoniei la categoria 97 kg şi a obţinut medalia de aur.

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Tenis de Masă, Cristina Bujin, Federaţia Română de Lupte)