Box Erson Huseim, de la Farul Constanța, vicecampion al României. Ștefan Panaitescu, de la CS Năvodari, medalie de bronz (GALERIE FOTO)

• Erson Huseim a concurat la categoria 51 kg, iar în finală a întâlnit un pugilist de la Ploiești.

Campionatul Național de box rezervat categoriei de vârstă Under-22, care s-a disputat la Brașov, le-a adus două medalii sportivilor de pe litoral.

La categoria 51 kg, Erson Huseim, de la CS Farul Constanța (antrenor, Marcelică Tudoriu), a cucerit medalia de argint, devenind vicecampion al României. Pe parcursul competiției, pugilistul a susținut trei partide, iar în finală s-a confruntat cu un adversar de la Ploiești. „Meciul a fost echilibrat, însă victoria i-a revenit, la puncte, ploieșteanului. Oricum, Erson a avut un campionat apreciabil, ajungând până în finală”, a declarat Marcelică Tudoriu. Erson Huseim a fost singurul boxer cu care CS Farul a participat la competiția de sub Tâmpa.

CS Năvodari (antrenori, Ferodin Ablalim și Marcel Jipeanu) a înscris în concurs trei sportivi, dintre care unul a cucerit medalie. Este vorba de Ștefan Panaitescu, cel care a cucerit bronzul, la categoria +92 kg. Gabriel Bratu și Adrian Dîrnă s-au clasat pe locul cinci. „Pugiliștii de la CS Năvodari au avut o comportare onorabilă și au reușit să fie printre cei mai buni sportivi ai competiției”, se arată pe site-ul oficial al clubului din Năvodari. În perioada 1 - 6 martie, la București este programată Cupa României la box, categoria feminin, la care CS Năvodari va participa cu 11 sportive.

Sursa foto: Facebook (Marcelică Tudoriu, Marcel Jipeanu)

Edwin Petrea a devenit campion al României la cadeţi. „Este un «copil minune»“ (GALERIE FOTO)