UPDATE. Conference League 2023/2024 Farul Constanța a aflat pe cine va întâlni în play-off

S-a stabilit adversarul campioanei României, Farul Constanța, din play-off-ul competiției europene Conference League 2023/2024.

„Marinarii“ se vor duela cu formația HJK Helsinki, campioana Finlandei, care a cedat cu 2-4 în dubla manșă din turul trei preliminar al Europa League contra Qarabag (Azerbaidjan).

Astăzi, 17 august 2023, s-a jucat returul, în Finlanda, iar Qarabag s-a impus cu 2-1 (Bayramov 45+3 – din penalty, Benzia 56 / Hostikka 10), după ce câștigase cu același scor și în tur.

În partida de la Helsinki, gazdele au jucat în zece jucători din minutul 16, după eliminarea lui Kouassivi-Benissan, care a primit roșu pentru două cartonașe galbene (14, 16).

În întâlnirea cu HJK Helsinki, Farul va juca turul la Ovidiu, joi, 24 august, de la ora 20.00, iar returul în deplasare, o săptămână mai târziu.

Cu puține minute în urmă, s-a calificat în play-off-ul Conference League și Sepsi Sfântu Gheorghe, care a câștigat cu 1-0 în deplasare cu Aktobe.

UPDATE:

FCSB în schimb nu a trecut de turul trei preliminar, după ce a pierdut cu 0-2 returul, din deplasare, cu formația daneză Nordsjaelland.

Sursa foto: Farul Constanța

Fanii au mers pentru a susține Farul Constanța și în Estonia. „Cu ei suntem mai puternici“ (GALERIE FOTO)