Cu cine s-a antrenat Simona Halep pentru duelul cu Kanepi

Simona Halep a început anul cu o înfrângere suferită chiar în primul tur la Sydney, când a fost eliminată de Ashleigh Barty, 4-6, 4-6, însă se pregătește din greu pentru Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, scrie digisport.ro.

În primul tur, liderul WTA o va întâlni pe Kaia Kanepi, nimeni alta decât cea împotriva căreia a pierdut rău la ultimul Grand Slam al anului trecut, US Open, 2-6, 4-6, chiar în turul 1.

Pentru a-i face față masivei estonience, Halep a luat măsuri și s-a antrenat cu o jucătoare care are un gabarit similar, Aryna Sabalenka. În vârstă de 20 de ani, jucătoarea din Belarus se află pe locul 11 WTA și tocmai a câștigat turneul de la Shenzhen.

Sabalenka are 1,82 metri și 80 de kilograme, în timp ce Kaia Kanepi are 1,81 metri și 74 de kilograme. Ambele jucătoare servesc năprasnic (170-180 km/h) și sunt gigantice în comparație cu Simona. La cei 1,68 metri (60 kg), constănțeanca este una dintre cele mai scunde jucătoare din circuit.

Simona Halep și Aryna Sabalenka s-au întâlnit și în meciuri oficiale, românca impunându-se în ambele partide, la Cincinnati 2018 și Shenzhen 2018.