Dinamo a fost umilita

Miercuri seara, la Sala Sporturilor din Constanta, campioana HCM a umilit pe Dinamo Baumit Bucuresti cu scorul de 35-26 (13-13), intr-un meci contand pentru etapa a sasea a Ligii Nationale. Dupa o repriza echilibrata, constantenii antrenati de Aihan Omer si Eden Hairi s-au dezlantuit, inscriind la un moment dat de sase ori in patru minute, fara sa primeasca vreun gol de la adversari. Scorul a fost, pe rand: 18-16, 21-18, 25-21 si 32-22, pentru ca in minutul 60 de joc tabela sa ramana "incremenita" la 35-26. La conferinta de dupa meci, antrenorul secund al lui Dinamo, Stefan Constantin, a recunoscut ca in a doua repriza HCM a jucat extraordinar si orice masura de a contracara atacurile campionilor a esuat lamentabil. Eroul zilei a fost insa portarul Ionut Rudi Stanescu, cel care a avut nu mai putin de 22 de interventii spectaculoase. Un moment extraordinar a fost si golul marcat din 7 metri de catre Stavrositu in ultimele minute de joc, aruncarea sa cu efect descriind o traiectorie ciudata si pacalindu-l pe portarul oaspetilor. Cel mai prolific jucator al gazdelor a fost Laurentiu Toma, cel care a inscris nu mai putin de zece goluri. Au mai marcat Buricea (6), Tucanu (5), Baiceanu (4), Stavrositu (4), Nicolae (3), Sania (1), Paraianu (1), Saulescu (1). Pentru HCM au mai jucat Ali Denis si Mihai Popescu. Pentru Dinamo Baumit au marcat Purcarea (6), Cojocea (6), Jurca (6), Armanu (3), Ustinov (2), Cozma (2) si Moraru (1).