Farul Constanța începe excelent campionatul la feminin. Victorie cu 5-0 la Turnu Măgurele

Echipa feminină de la Farul Constanța a început cu dreptul primul sezon din istorie jucat în Superligă.

Fetele antrenate de Raluca Sârghe – Simes au jucat cu CSM Alexandria, pe stadionul Municipal din Turnu Măgurele și s-au impus cu 5-0, după 3-0 la pauză.

Scorul a fost deschis de Ioana Bortan (min.25), care a înscris direct dintr-o lovitură de colț! Până la pauză Ana Maria Stanciu (min.29, lovitură de cap din centrul careului) și Olga Iordăchiuși (min.35, pătrundere și finalizare din interiorul careului) au urcat avansul constănțencelor la 3-0.

În partea a doua Claudia Chiper (min.51, finalizare la colțul lung) și Florentina Istrate (min.82, lob de la marginea careului peste goalkeeper-ul Costico) au înscris golurile prin care au urcat Farul pe prima poziție a clasamentului la capătul rundei inaugurale.

Au evoluat pentru Farul (antrenor Raluca Sârghe-Simes): Mirela Pop-Ganea (46 Diana Năcuță) - Florentina Istrate, Ana Maria Stanciu, Sara Bortea (68 Enez Mango), Nadejda Colesnicenco - Olga Iordăchiuși, Ioana Bortan, Nicoleta Deca (68 Denisa Băcanu) - Nicoleta Putină (46 Anastasia Radu), Laura Rus, Andreea Laiu (46 Claudia Chiper). Rezerve neutilizate: Felicia Guțu, Francesca Covali.

Rezultatele primei etape: Gloria Bistrița - Ladies Tg. Mureș 4-0, Poli Timișoara - Csikszereda Miercurea Ciuc 3-1, CSM Alexandria - Farul Constanța 0-5. Partida Banat Girls - Universitatea Cluj a fost amânată.