FC Viitorul Ruben de la Barrera - ”Meciul cu CFR Cluj confirmă ce am simțit din primul moment”

⦁ FC Viitorul a remizat la Ovidiu, 1-1, cu CFR Cluj, campioana României.
⦁ Echipa de pe litoral a deschis scorul, în minutul 7, prin Luckassen, și a condus la pauză.
⦁ FC Viitorul are 22 de convocați la acțiunile loturilor reprezentative.

FC Viitorul a bifat al doilea meci consecutiv fără înfrângere în Liga 1. După victoria categorică (4-1) cu Astra Giurgiu la Ovidiu, a urmat egalul (1-1), tot de pe teren propriu, din etapa a șasea, cu CFR Cluj, campioana României.
Ruben de la Barrera, managerul FC Viitorul, s-a declarat mulțumit de atitudinea jucătorilor din partida cu CFR, dar, în același timp, puțin dezamăgit de rezultat. Echipa de pe litoral a deschis scorul, în minutul 7, prin Luckassen, și a condus la pauză, oaspeții egalând în minutul 54, prin Deac, din penalty.

”Sunt bucuros pentru jocul echipei”

”Am început meciul foarte bine. Nu e ușor să evoluezi contra echipei CFR, dar am condus jocul o bună perioadă din prima repriză. Ne-am creat ocazii și am și înscris. Sunt mulțumit de evoluție și de atitudinea băieților. Acest meci a fost complet diferit față de cel cu Astra. Ca să reușești în campionat, trebuie să te adaptezi situațiilor, iar noi am făcut-o acum. Sunt bucuros pentru jocul echipei, dar dezamăgit de rezultat, pentru că eu cred că puteam câștiga. Nu ne plângem însă, am luat un punct. Însă mai mult decât acest punct a fost comportamentul nostru de pe teren. Acest meci confirmă ce am simțit din primul moment, că putem fi importanți în campionat. Nu trebuie să ne oprim, ci să ne concentrăm pe următoarele partide. Vom lucra în perioada de întrerupere a campionatului să intregrăm jucătorii noi. Suntem în creștere ca joc față de startul campionatului”, a spus tehnicianul spaniol.

Iancu, din nou la Naționala mare

În șase meciuri, FC Viitorul a acumulat șase puncte, după o victorie, trei egaluri și două înfrângeri, golaveraj 8-11, și se află pe locul 13 în clasament. Următorul meci din campionat pentru formația de pe litoral va avea loc în deplasare, cu FC Voluntari, după acțiunile loturilor naționale de seniori și tineret, din perioada următoare, la care de la FC Viitorul participă șapte jucători.
România seniori:
Gabriel Iancu - convocat de selecționerul Mirel Rădoi pentru meciurile oficiale cu Islanda (8 octombrie, ora 21.45), Norvegia (11 octombrie, ora 19.00) și Austria (14 octombrie, ora 21.45).
România tineret (Under-21):
Virgil Ghiță, Radu Boboc, Andrei Ciobanu, George Ganea, Alexandru Mățan, Carlo Casap - convocați de selecționerul Adrian Mutu pentru meciurile oficiale cu Ucraina (9 octombrie, ora 18.30) și Malta (13 octombrie, ora 20.00) din preliminariile EURO U-21.

Convocați și la alte trei loturi

Pe lângă acești jucători, FC Viitorul are convocați și la alte trei loturi naționale.
România U-19:
Darius Grosu, Alexi Pitu - convocați de selecționerul Daniel Oprescu pentru un stagiu de pregătire la Mogoșoaia (4-11 octombrie), care are finalitate cu un meci amical ce urmează a fi stabilit.
România U-18:
Gabriel Dănuleasa, Dan Sîrbu, Bogdan Lazăr, Roberto Mălăele, Luca Andronache, Ștefan Bodișteanu - convocați de selecționerul Adrian Văsâi pentru un stagiu de pregătire la Buftea (18-20 octombrie), care are finalitate cu un meci amical ce urmează a fi stabilit.
România U-17:
David Dincă, David Maftei, Emanuel Martinovic, Robert Răducioiu, Eduard Radaslavescu, Denis Curea, Denis Bujor - convocați de selecționerul Daniel Mogoșanu pentru două meciuri amicale, în deplasare, contra Bulgariei U17 (8 și 11 octombrie).
În total, FC Viitorul are 22 de jucători convocați la acțiunile reprezentativelor tricolore.

Sursa foto: FC Viitorul