Golgeterul Farului Constanța Denis Alibec, titular în Finlanda - România. Tricolorii, tot ultimii în grupă

Echipa națională de fotbal a României a disputat penultima partidă din grupa 3 a seriei B din Liga Națiunilor, întâlnind în deplasare Finlanda.

Tricolorii aveau nevoie de victorie pentru a părăsi ultimul loc, însă meciul s-a terminat la egalitate, 1-1 (Pukki 12 / Fl. Tănase 52).

Golgeterul Farului Constanța, Denis Alibec, a fost titular în atac, jucând până în minutul 66, în timp ce al doilea jucător de la Farul convocat, mijlocașul Tudor Băluță, a fost rezervă neutilizată.

România (selecționer, Edward Iordănescu) a jucat cu: 1. Radu – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 17. Rus, 11. Bancu – 18. R. Marin-cpt. (8. Cicâldău, 90+1), 14. M. Marin, 19. Tănase (10. Stanciu, 66) – 20. Man (23. Cordea, 66), 7. Alibec (9. Pușcaș, 66), 13. Sorescu (21. Drăguș, 79).

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 3. Mitrea, 4. Manea, 6. Băluță, 15. Olaru, 22. Camora.

Finlanda (selecționer, Markku Kanerva): 1. Hradecky – 17. Alho, 2. L. Väisänen, 4. Ivanov, 3. Jensen, 18. Uronen (8. Niskanen, 87) – 16. Valakari (14. Lingman, 57), 11. Schüller (15. Kairinen, 87), 6. Kamara – 9. F. Jensen (21. Källman, 57), 10. Pukki (20. Pohjanpalo, 75).

Rezerve: 12. Eriksson, 23. Sinisalo – 5. Tenho, 7. Hostikka, 13. Soiri, 19. Forss, 22. Hoskonen

După cinci etape, clasamentul este următorul: 1. Bosnia-Herțegovina – 11p, 2. Muntenegru – 7p, 3. Finlanda – 5p, 4. România – 4p. Echipa de pe ultimul loc va retrograda în grupa C a Ligii Națiunilor.

În ultima partidă, România va întâlni Bosnia-Herțegovina (acasă, pe 26 septembrie, ora 21.45, stadionul Giulești din București).

Farul a avut selecționați și la echipa națională de tineret, care a întâlnit Spania într-un amical pe Cluj Arena. Oaspeții s-au impus cu 4-1, goluri Ruzi (8, 18), R. Riquelme (80, 90) / Miculescu (85).

Vârful Farului Louis Munteanu a jucat titular, iar în doua repriză a jucat și un alt „marinar“, Constantin Grameni.

România (selection, Emil Săndoi) a jucat cu: 1. Popa – 20. Dumitrescu, 5. Drăgușin, 4. Racovițan, 3. Țicu – 13. Screciu (Cpt.), 16. Lixandru (8. Grameni, 60) – 19. Sefer (18. Miculescu, 60), 21. Munteanu (11. Ișfan, 60), 7. Petrila (10. Popescu, 69) – 9. Markovic (15. Birligea, 35).
Pe 27 septembrie, se joacă un nou amical, România U21 – Țările de Jos U21 (ora 18.00, Cluj Arena).

La turneul Syrenka Cup, din Polonia, România Under-17 (selecționer, Ion Marin) are șase fotbaliști de la Farul în lot: Rafael Munteanu (portar), Eduard Chihaia (fundaș), David Păcuraru, Luca Băsceanu, Enes Sali (mijlocași) și Alin Cocoș (atacant).

În primul meci, cu Norvegia, tricolorii au pierdut cu 1-2, nordicii marcând golul victoriei în minutul 90. Golul României a fost marcat de Enes Sali, în minutul 38, din penalty, după ce Norvegia deschisese scorul în minutul 3.

România a jucat cu: 1. Ungureanu (12. Munteanu ‘46) – 2. Miruță, 6. Nistor, 5. Fătu, 3. Călugăr – 8. Szimionaș – 11. Băsceanu (14. Păcuraru ‘46), 10. Gheorghe, 7. Sali – 19. Cocoș (17. Dima ‘46), 9. Vermeșan (cpt.) (18. Tarbă ‘77).

Rezerve: 13. Ureche, 15. Racu, 16. Lăpădătescu, 21. Mereanu, 22. Oargă.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României), frf.ro