HCM mai face un pas spre titlu

hcm_.jpgHCM Constanţa continuă cursa pentru un nou titlu de campioană după s-a impus ieri, la Sala Sporturilor, în faţa Ştiinţei Bacău, scor 33-28, într-un meci contând pentru etapa a XX-a din Liga Naţională.

Debutul partidei a fost echilibrat, constănţenii reuşind de câteva ori să se desprindă pe tabelă, însă Ştiinţa a revenit de fiecare dată, chiar preluând conducerea în minutul 16, scor 7-8, după golul lui Gurkovsky. Din minutul 20, formaţia constănţeană a trecut la cârma jocului şi până la pauză îşi creează un avantaj liniştitor pe tabelă, scor 18-12. HCM începe în forţă şi partea a doua a jocului şi la jumătatea reprizei, elevii lui Ion Crăciun conduceau la zece goluri diferenţă, scor 26-16. Pe fondul unei relaxări în tabără constănţeană, oaspeţii au reuşit să recupereze din handicap în ultimele minute ale partidei, închizând scorul la 33-28. Cei mai buni marcatori ai echipei de pe litoral au fost Sadoveac, cu 7 reuşite, Riganas (6), Stamate (5) şi Irimescu (4). De cealaltă parte s-au remarcat Bondar, Petrea şi Ghiţă, cu câte 5 goluri şi Dospinescu, cu 4. HCM reuşeşte astfel o nouă victorie importantă în lupta pentru titlu, păstrându-şi în acest fel avantajul de trei puncte faţă de ocupanta locului 2, HC Odorhei. Următorul meci al HCM-ului este programat la mijlocul săptămânii viitoare, când va întâlni în deplasare pe UCM Caraş-Severin, formaţia care a pierdut în această etapă pe terenul celor de la CSM Bucureşti, scor 32-28, ieşind practic din lupta pentru titlu. Runda cu numărul 20 din Liga Naţională a mai programat ieri meciurile: Steaua Bucureşti - CSM Satu Mare 34-36 (17-20), CSM Oradea - Poli Municipal Timişoara 26-27 (15-12) şi Dinamo Bucureşti - HC Odorhei 31-34 (15-15). Meciul dintre CSU Suceava şi U Transilvania Cluj este programat astăzi, de la ora 16.00. Clasament: 1. HCM Constanţa - 35 pct, 2. HC Odorhei - 32 pct., 3. UCM Caraş-Severin - 29 pct., 4. CSU Suceava - 26 pct., 5. U Transilvania Cluj - 24 pct.