În ziua în care „Regele“ împlinește 57 de ani, Farul întâlnește Chindia. În 1983, la 18 ani, Hagi făcea un meci mare cu CS Târgoviște. „Aplauze la scenă deschisă!“

• Sâmbătă, 5 februarie, este ziua de naștere a lui Gheorghe Hagi, care împlinește 57 de ani.
  • În aceeași zi, Farul Constanța joacă în campionat contra Chindiei Târgoviște.
  • O întâlnire Constanța - Târgoviște, de acum 39 de ani, îi stârnește amintirile lui Hagi, memoria reținând o partidă memorabilă în tricoul Farului a tânărului, pe atunci, fotbalist.

Farul Constanța susține sâmbătă, 5 februarie, de la ora 16.00, meciul din etapa a 24-a a Ligii 1, întâlnind, pe teren propriu, la baza Academiei Hagi, de la Ovidiu, Chindia Târgoviște.

Partida este programată chiar de ziua de naștere a lui Gheorghe Hagi, managerul tehnic al formației constănțene, „Regele“ împlinind sâmbătă 57 de ani. Astfel că victoria în această partidă este cel mai frumos cadou pe care echipa i-l poate face celui mai mare fotbalist din istoria României. Aflată în cursa pentru play-off, Farul a acumulat până acum 35 de puncte, în timp ce Chindia a adunat în tolbă în cele 23 de partide disputate 24 de puncte.

„N-are importanță că jucăm de ziua mea. Eu mă gândesc să ne câștigăm meciul. Aniversarea mea n-are nicio legătură. E pe plan secundar. Obiectivul nostru e partida, să fim conectați și să câștigăm. Oricum, soția e plecată la Ianis, eu sunt aici, fata e în București“, a spus Gică Hagi, vineri, la conferința de presă premergătoare partidei se sâmbătă.

Debut la 17 ani, şapte luni şi şapte zile

O întâlnire Constanța - Târgoviște, de acum 39 de ani, îi stârnește însă amintirile lui Hagi, memoria reținând o partidă memorabilă în tricoul Farului a tânărului, pe atunci, fotbalist. Gică Hagi a susţinut primul meci în Divizia A în tricoul formaţiei constănţene pe 11 septembrie 1982, pe când avea numai 17 ani, şapte luni şi şapte zile. FC Constanţa a jucat pe terenul lui SC Bacău şi a pierdut cu 0-3, iar Hagi a fost titular, rămânând pe teren toate minutele. În acel campionat, 1982/1983, la capătul căruia „marinarii“ au retrogradat, tânărul Hagi a susţinut 17 partide, marcând şapte goluri, multe dintre ele de kinogramă.

Două goluri și penalty scos

Două dintre reușitele sale din acel sezon au fost în partida FC Constanța - FC Târgoviște 4-1. Meciul s-a jucat pe 19 aprilie 1983, în etapa a 25-a a campionatului, iar tânărul Hagi avea atunci 18 ani și două luni! Hagi a marcat în minutele 42 şi 82, iar în minutul 58, a scos un penalty, transformat de Caramalău! Al patrulea gol al gazdelor i-a aparţinut lui Petre Buduru, în minutul 47. „Hagi nu se lasă“, şi-a intitulat Stelian Trandafirescu cronica din ziarul „Sportul“ a acelei partide. „Primul gol s-a tot amânat şi a venit în minutul 42: Hagi a reluat sec, cu capul, în plasă, balonul centrat impecabil de Peniu: 1-0. În minutul 58, Hagi pătrunde vijelios în careu, Aelenei îl «agaţă» şi Caramalău transformă lovitura de la 11 m: 3-1. Hagi semnează (minutul 82) ultimul gol al meciului: cursă de peste 30 m, în care a driblat totul în cale, inclusiv pe portarul Mia. Aplauze la scenă deschisă pentru Hagi, care îşi conduce încă o dată echipa la victorie“, nota Stelian Trandafirescu.

În stilul lui Maradona

FC Constanța a jucat în acea partidă cu: Lascu - Lică, Sameș, Dinu, Caramalău - Gache, Drogeanu, Rusu (46 Buduru) - Peniu (82 I. Moldovan), Hagi. La meciul de pe stadionul „1 Mai“ au asistat în jur de 15.000 de spectatori, iar dominarea gazdelor a fost clară: șuturi - 18-11 (pe poartă 12-4), cornere - 12-2. „Dintre golurile lui Gică la Farul, cel mai mult mi-au plăcut cele din meciurile cu CS Târgovişte şi cu FC Bihor. În prima partidă, a luat mingea de la centrul terenului şi, în stilul lui Maradona, nu s-a mai oprit cu ea decât în poartă. Al doilea gol din acea dispută l-a marcat cu capul, după o centrare a mea de pe stânga. Golul cu FC Bihor a venit la capătul unei cascade de driblinguri. Şi reuşita din Ghencea, prima a lui Gică în Divizia A, a fost una de generic“, a rememorat Paul Peniu, atacantul care a început alături de Hagi în ofensiva „marinarilor“ în acel meci câștigat cu CS Târgoviște. În prezent, Paul Peniu e președintele Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi“.

PRECIZĂRI

Sursa foto 1: ZIUA de Constanța

„Clasor“ de colecţie cu cele mai frumoase goluri marcate de „Rege“ la Farul (galerie foto)

„E o onoare“
Tinerii Eduard Radaslavescu și Roberto Mălăele, căpitani la Farul Constanța în meciul cu Cerno More Varna (GALERIE FOTO)

Farul - Chindia Târgoviște, în Liga 1
„Marinarii“ vor un nou meci bun acasă, care să le aducă un alt succes. Ce spune Hagi (VIDEO)