LIVE TEXT Surpriză mare! Campioana Farul Constanța, învinsă la Ovidiu de ultima clasată, Dinamo! (GALERIE FOTO + VIDEO)

Stadionul central al complexului Academiei Hagi, de la Ovidiu, găzduiește astăzi, 12 februarie 2024, meciul dintre Farul Constanța, campioana în exercițiu a României, și Dinamo București, ultima clasată, în partida care închide etapa a 25-a a Superligii 2023/2024.

Partida începe la ora 20.00.

Pe loc de play-off, 5, în clasament, cu 37 de puncte, „marinarii“ au remizat (1-1) în etapa a 24-a, în deplasare, cu liderul detașat FCSB, acesta fiind al șaptelea meci la rând în care Farul nu pierde în campionat.

În etapa anterioară, Dinamo a cedat pe terenul FCU 1948 Craiova cu 1-2, „câinii roșii“, care au acumulat 16 puncte până acum, pierzând toate cele trei meciuri jucate în 2024 în Superligă.

La acest meci, echipa de pe litoral îi are indisponibili pe Louis Munteanu (suspendat), Băluță, Grigoryan (accidentați), Sîrbu și Benchaib (care au revenit la pregătire, dar nu sunt la nivelul optim).

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Boli, Larie, M. Popescu - Dussaut, Grameni, Nedelcu, Kiki - Deaconu, Rivaldinho, Budescu.
Rezerve: Mușat, Răfăilă, Sîrbu, Gustavo, Dănuleasă, Grosu, Quieros, N. Popescu, Ganea, Vînă, Cojocaru, Andronache.

Dinamo (antrenor, Zeljko Kopic): Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Milanov, Abdallah – Politic.
Rezerve: Railean, Began, Gregorio, Iglesias, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Costin.

UPDATE:

Meciul a început.

Jucătorii Farului au pătruns pe teren purtând un banner cu mesajul „Fii tare, Alex!“. Lovitura simbolică de start a fost dată de fostul mare fotbalist farist Vasile Mănăilă, acum director coordonator în Academia Hagi.

UPDATE:

În minutul 16, Farul are o ocazie bună, prin Mihai Popescu, cel care, la un corner, și-a plasat lovitura de cap, dar mingea s-a dus alături.

UPDATE:

Minutul 18, Buzbuchi plonjează și reține balonul care l-a lovit pe Popescu, în urma unei centrărti, și se ducea spre poartă.

UPDATE:

În minutul 29, Dinamo deschide scorul, prin Velkovski, cu o lovitură frumoasă de cap, din careu, după o lovitură liberă. Farul - Dinamo 0-1!

UPDATE:

În minutul 40, cap Rivaldinho, după o centrare a lui Budescu, dar portarul dinamovist reține fără probleme.

UPDATE:

S-a terminat prima repriză, Dinamo este în avantaj cu 1-0!

UPDATE:

A început repriza a doua. Farul a făcut o schimbare la pauză, Cristian Ganea în locul lui Boli.

UPDATE:

Lovitură de teatru la Ovidiu, Dinamo și-a majorat avantajul în minutul 48, grație lui Politic, care a trimis din apropiere în poarta goală. Golul este verificat cu VAR, care îl validează! Farul - Dinamo 0-2!

UPDATE

În minutul 55, schimbare la Dinamo, Iglesias în locul lui Milanov. Schimbări și la Farul, în minutul 56: Cojocaru în locul lui Nedelcu și Vînă în locul lui Ronaldo Deaconu.

UPDATE:

În minutul 62, Budescu execută o lovitură liberă, iar Mihai Popescu trimite periculos cu capul pe lângă poartă.

UPDATE:

În minutul 67, Larie (bară) și Mihai Popescu, din careu, nu-l pot învinge pe portarul dinamovist. Ocazie mare!

UPDATE:

În minutul 69, noi schimbări în cele două echipe, Queiros în locul lui Dussaut la Farul, Neluț Roșu - Politic și Amzăr - Bordușanu la Dinamo. Dussaut a jucat cu această ocazie meciul 100 în prima ligă.

UPDATE:

În minutul 74, Buzbuchi intervine foarte bine în fața lui Amzăr, opunându-se ca scorul să devină 0-3!

UPDATE:

În minutul 77. arbitrul îi acordă cartonașul roșu lui Buzbuchi pentru un presupus fault, iar apoi Larie primește galben pentru proteste. VAR-ul anulează însă roșul, pentru că nu a fost fault, atacantul dinamovist a alunecat. În minutul 79, Hagi îl trimite pe teren și pe Andronache, în locul lui Budescu.

UPDATE:

Alte schimbări la Dinamo, în minutul 82, intră Bani și Gregorio.

UPDATE:

În minutul 87, portarul Golubovic respinge pespe poartă, în corner, la șutul de la distanță al lui Cojocaru.

UPDATE:

De la margine se arată șase minute de prelungire.

UPDATE:

În minutul 90+3, Grameni prinde un vole de zile mari, mingea se duce puțin peste poartă. Un minut mai târziu, Cojocaru se află în situație periculoasă în apropiere, dar este doar corner.

UPDATE:

Arbitrul fluieră finalul meciului, Dinamo câștigă cu 2-0!

Formația noastră a pierdut surprinzător meciul de pe teren propriu cu Dinamo, 0-2, aceasta fiind însă prima înfrângere după o serie de șapte rezultate positive, este mesajul Farului.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Boli (46 Ganea), Larie, M. Popescu - Dussaut (69 Queiros), Grameni, Nedelcu (56 Cojocaru), Kiki - Deaconu (57 Vîna), Rivaldinho, Budescu (79 Andronache). Rezerve: Mușat, Răfăilă - Sîrbu, Gustavo, Dănuleasa, Grosu, N. Popescu.

Dinamo (antrenor, Zeljko Kopic): Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - De Moura, Gnahore, Pavicic (81 Bani), Bordușanu (69 Costin) - Milanov (55 Gago), Abdallah (81 Gregorio), Politic (69 Roșu). Rezerve: Railean, Began - D.Irimia, Neagu, R. Grigore, Dr. Irimia, Amzar, Costin.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Hagi - „Trebuie să jucăm ca în primele trei etape. Nu ne putem considera favoriți“ (VIDEO)