Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins Farul Constanța și a cucerit Supercupa României (GALERIE FOTO)

Imaginile au fost preluate de pe site-ul oficial al Federației Române de Fotbal (frf.ro).
Farul Constanța, campioana României, și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, câștigătoarea Cupei României, se întâlnesc în această seară în meciul pentru Supercupa României.

Partida se dispută de la ora 20.00, la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană“.

Sursa foto: frf.roCele două echipe de start sunt:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Boli, Queiros, Borza - Nedelcu, Vînă, Artean - Ad. Mazilu, Alibec (cpt.), E. Sali.

Rezerve: Buzbuchi - M. Popescu, N. Popescu, Doukoure, Rivaldinho, Borgnino, Vianna, Sîrbu, V. Dumitrache.

Sepsi OSK (antrenor, Liviu Ciobotariu): Niczuly (cpt.) - D. Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Oteliță - N. Păun, J. Rodriguez - M. Ștefănescu, C. Matei, I. Gheorghe – Safranko.

Rezerve: D. Moldovan - M. Tamas, Damașcan, Oroian, A. Dumitrescu, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon.

Pentru acest meci, Farul are șase jucători indisponibili, din pricina accidentărilor: Ionuț Larie, Tudor Băluță, Constantin Grameni, Mateus, Nicolae Carnat și Amine Benchaib.

La partida de la Ploiești, sunt prezente, susținând Farul, și soția lui Gică Hagi, soția lui Gică Popescu, dar și Kira, fiica managerului tehnic al echipei constănțene.

Înaintea meciului, a fost intonat Imnul Național al României, interpretat de Adda.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

În minutul 12, Farul are o ocazie, prin Mazilu, care a tras peste poartă.

UPDATE:

În urma unui corner al lui Cosmin Matei, mingea se scurge periculos prin fața porții Farului, în minutul 34.

UPDATE:

Un nou corner al lui Sepsi OSK, în minutul 38, iar Bălașa trimite cu capul peste poartă din careu.

UPDATE:

În minutul 44, ocazie mare a lui Sepsi OSK, Safranko ratează din apropiere, din pasa lui Cosmin Matei.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, cu scorul de 0-0.

UPDATE:

A început repriza a doua. La pauză, Hagi operează două schimbări la Farul: Vînă – Borgnino, Kiki – Sîrbu.

UPDATE:

În minutul 47, Sepsi OSK deschide scorul, grație lui Ion Gheorghe. Gol cu capul, după centrarea de pe dreapta a lui Ciobotariu. 1-0 pentru Sepsi!

UPDATE:

În minutul 52, Aioani greșește o pasă, mingea ajunge la Ștefănescu, cel care trage de la distanță, dar portarul Farului reușeste să evite golul.

UPDATE:

Șansă de egalare pentru Farul, în minutul 54, dar Enes Sali trage peste poartă din poziție bună, din careu.

UPDATE:

Două noi schimbări la Farul, în minutul 62: Queiros - Mihai Popescu, E. Sali - Rivaldinho.

UPDATE:

În minutul 71, Dumitrache l-a înlocuit pe Mazilu la Farul, iar anterior la Sepsi au intrat A. Dumitrescu și Oroian.

UPDATE:

Șut al lui Denis Alibec, din afara careului, care se duce peste poartă, în minutul 81. Același Alibec a expediat un șut și peste două minute, iar portarul lui Sesi OSK a respins cu dificultate. La echipa din Sfântu Gheorghe au intrat pe teren și Rondon, iar apoi și Damașcan.

UPDATE:

De la margine s-au arătat șase minute de prelungire. Farul e din nou aproape de egalare, prin Dumitrescu, din poziție bună.

UPDATE:

În minutul 90+6, Mihai Popescu trage la poartă, dar mingea se duce peste.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, Sepsi OSK s-a impus cu 1-0 și a câștigat Supercupa României.

Farul nu a reușit, din păcate, să câștige și Supercupa României după un an extraordinar, 0-1 la Ploiești cu deținătoarea Cupei României, Sepsi Sf. Gheorghe. O partidă în care pentru formația noastră nu au putut evolua, din diverse motive, Băluță, Larie, Grameni, Mateus, Carnat și Benchaib, este mesajul Farului.

Au evoluat:

Farul: Aioani - Kiki (46 Sîrbu), Boli, Queiros (62 M. Popescu), Borza - Artean, Nedelcu, Vînă (46 Borgnino) - Mazilu (71 Dumitrache), Alibec, Sali (62 Rivaldinho). Rezerve: Buzbuchi - Vianna, Doukoure, N. Popescu.

Sursa foto: Farul Constanța
Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Oteliță (69 Oroian) - Păun, Rodriguez - Ștefănescu (85 Damașcan), Matei (79 Rondon), I.Gheorghe (69 Dumitrescu) - Safranko (79 Aganovic). Rezerve: D. Moldovan - Tamas, Kallaku, Varga.

Superbet a devenit partenerul principal al campioanei României, Farul Constanța (GALERIE FOTO + VIDEO)

Campioana Farul Constanța luptă sâmbătă pentru un nou trofeu, Supercupa României. „Ne dorim să avem cât mai mulți fani alături“