LIVE TEXT. Handbal CSM Constanța, învinsă de Dinamo în EHF European League și pe litoral (FOTO+VIDEO)


Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța găzduiește, marți, 27 februarie 2024, de la ora 19.45, meciul dintre cele mai bune echipe din handbalul masculin românesc, CSM Constanța și Dinamo București, contând pentru etapa a treia a grupei 4 din faza principală a întrecerii continentale inter-cluburi EHF European League.
 
CSM Constanța joacă împotriva lui Dinamo (campioana României) pentru a doua oară în grupă, în tur echipa din capitală impunându-se cu 33-23.
E un meci decisiv pentru continuarea parcursului european în acest sezon. Victoria este unica opțiune pentru echipa de pe litoral, care are nevoie și de un joc favorabil al rezultatelor pentru a prinde locul 3 în clasamentul final al grupei și șansa de a juca, astfel, în play-off-ul pentru sferturile de finală. 
 
„Băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au strâns rândurile după ce au cedat pe terenul lui Dinamo și au câștigat categoric în fief-ul celor de la CSM București, 34-25. Dinamo s-a impus la Suceava, cu 40-36, și rămâne liderul neînvins din Liga Zimbrilor. VICTORIA este singura opțiune pentru echipa noastră, care are nevoie susținerea suporterilor mai mult decât oricând! Haideți să umplem din nou tribunele! Să fim AL 8-LEA JUCĂTOR! Un meci de a fi sau a nu fi în Europa!“, menționează CSM Constanța.

 
După două etape, clasamentul din grupa a IV-a arată astfel: 1. Sporting CP - 6p, 2. Fuchse Berlin - 6p, 3. Dinamo - 2p, 4. CSM Constanța - 2p. Marți, 27 februarie 2024, se mai joacă meciul Sporting CP - Fuchse Berlin (de la ora 21.45).  
 
Ecuația calificării depinde acum și de celelalte rezultate în grupă. Dacă CSM Constanța câștigă cu Dinamo, iar campioana României pierde sau face egal în ultima etapă, acasă, cu Sporting Lisabona, atunci echipa constănțeană merge în play-off de pe locul 3, indiferent de rezultatul ultimului său meci pe care îl va juca în deplasare cu Fuchse Berlin.
  
Intrarea la meci este liberă! Partida va putea fi urmărită în direct pe aplicația CSM Constanța (Google App & App Store), pe site-ul www.csmconstanta.ro la secțiunea LIVE TV, pe DigiSport 2 și PrimaSport 4.
 
 
Pentru buna desfășurare a meciului de la Sala Sporturilor, s-au instituit o serie de restricții, astfel: s-a restricționat accesul autovehiculelor în parcarea Sălii Sporturilor pentru autovehiculele ce circulă pe bulevardul Tomis, marți, 27 februarie, în intervalul orar 6.00 - 21.30. De asemenea, pe strada Decebal s-au restricționat locurile de parcare din dreptul Sălii Sporturilor în intervalul orar 6.00 - 21.30; se permite formarea unui culoar de acces din strada Mircea cel Bătrân - parcare Sala Sporturilor și ieșire în strada Mircea cel Bătrân.


UPDATE 1

Meciul a început.

UPDATE 2

In minutul 5 Dinamo conduce cu 3-0.

UPDATE 3

Sala este plină, iar atmosfera incendiară. În minutul 7, Dinamo se desprinde la 6-1. La meci este prezentă și galeria formației bucureștene.


UPDATE 4

În minutul 13 scorul este 8-4 pentru Dinamo.

UPDATE 5 

În minutul 27, Dinamo are un avans de patru goluri, 14-10.

UPDATE 6

S-a încheiat prima repriza cu scorul de 16-11 în favoarea oaspeților.

UPDATE 7 

A început repriza a doua.

UPDATE 8

În minutul 7 al părții secunde Dinamo conduce cu 20-13. 

UPDATE 9

Avansul lui Dinamo e de 27-20 în minutul 20.

UPDATE 10 

Meciul s-a incheiat, Dinamo  a câștigat cu 33-25.
Am avut parte de încă o seară de handbal de EHF European League la Sala Sporturilor. De un spectacol sportiv de clasă, în care CSM Constanța a înfruntat campioana României, un adversar redutabil aflat în formă maximă. Echipa noastră a cedat cu 25-33 (11-16), dar nu a pierdut nimic din legătura extraordinară cu publicul constănțean, după un sezon european de excepție! Scorul a luat proporții și pe fondul paradelor în serie reușite de portarul sârb Cupara (15), căruia Vasile (11 intervenții) i-a dat o replică bună și după pauză. Apărarea nu a mai fost punctul nostru forte, iar Dinamo a câștigat clar lupta pentru locul 3 în Grupa a IV-a din Main Round și calificarea în play-off-ul sferturilor de finală, este mesajul CSM Constanța.
 
Aliokhin a încheiat meciul cu 8 goluri, urmat de Ilie 4, Nistor 3, Ravnic 3, Drăgan 2, Stankovic 1, Căbuț 1, Komogorov 1, Susanu 1 și Nikolic 1. Au mai jucat Rusu, Caba, Chikovani și Andrei.
 
Urmează, sâmbătă, de la 17.30, derby-ul cu Minaur Baia Mare din Liga Zimbrilor și apoi ultimul meci din acest sezon european.
 
Marți, 5 Martie, de la 21.45, în deplasare cu Fuchse Berlin.
 
Citește și:
 
European League. 27 februarie 2024
CSM Constanța, meci capital cu Dinamo, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“. Intrarea este liberă! (GALERIE FOTO + DOCUMENT)
 
 

Ti-a placut articolul?
Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Handbal CSM Constanța, înfrângere cu Politehnica Timișoara, dar e în continuare favorită la locul doi

20 Apr 2024 679

Șapte handbaliști de la CSM Constanța, în lotul României pentru dubla de calificare cu Cehia

17 Apr 2024 565

Handbal CSM Constanța a învins Steaua și s-a calificat în turneul Final 4 al Cupei României (GALERIE FOTO)

16 Apr 2024 751

Marți, 16 aprilie 2024 CSM Constanța - Steaua, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“, în Cupa României. „Hai la meci!“

16 Apr 2024 577

Handbal CSM Constanța a făcut spectacol cu CSU din Suceava, bifând al 19-lea succes stagional (GALERIE FOTO)

13 Apr 2024 784

Calendar săptămânal CSM Constanța Handbaliștii, meci în Sala Sporturilor „Simona Amânar“, cu CSU din Suceava. Sâmbătă, 13 aprilie 2024

13 Apr 2024 624

Volei Turneul de promovare în Divizia A1, găzduit de Medgidia (GALERIE FOTO)

12 Apr 2024 850

CS Medgidia Antrenorul Ionuț Deli-Iorga, sărbătorit de jucători și fani după victoria de la Făgăraș (GALERIE FOTO + VIDEO)

07 Apr 2024 1371

Handbal CSM Constanța, victorie la 17 goluri diferență!

06 Apr 2024 1133

CSM Constanța. Pe urmele tatălui! Răzvan Florea - premiul fair-play în 2004. După 20 de ani, fiul său, Ștefan - premiu la handbal (GALERIE FOTO + VIDEO)

03 Apr 2024 1225

Handbal județul Constanța Trei echipe de pe litoral, calificate, de pe podium, la turneul semifinal. Distincții la faza pe Euroregiune (GALERIE FOTO)

02 Apr 2024 1455

Handbal Transfer important! Internaționalul Andrei Buzle va juca la CSM Constanța

31 Mar 2024 959

Handbal CSM Constanța, a opta victorie consecutivă în Liga Națională (GALERIE FOTO)

30 Mar 2024 763

Handbal tineret CSM Constanța, înfrângere cu liderul, în ciuda paradelor lui Chilianu și a celor 19 goluri ale lui Rareș Ștefan! (GALERIE FOTO)

29 Mar 2024 1143

Handbal CSM Constanța - Steaua, în sferturile Cupei României

28 Mar 2024 714